Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl

Informacje o działalności

ŻŁOBEK „MOTYLEK” W TROSCE O NAJMŁODSZYCH

Kiedy przychodzi na świat dziecko, przewraca nasze życie do góry nogami. Pojawia się wówczas ogromna radość, ale równie duży niepokój, wiele pytań, na które często nie znamy odpowiedzi. Jak zadbać o rozwój naszej pociechy? Co zrobić, kiedy nagle musimy wrócić do pracy? Nie wiemy - potrzebujemy doradcy, przewodnika, opiekuna. Gmina Gostycyn wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców i utworzyła nową jednostkę – Żłobek „Motylek” w Gostycynie. To miejsce jest właśnie takim przewodnikiem od najmłodszych lat, profesjonalnym doradcą w trudnych chwilach, opiekunem w potrzebie.

            Żłobek, zgodnie z przeprowadzoną ankietą, otrzymał nazwę „Motylek” i rozpoczął swoją działalność 1 września 2019 roku, w nowo wybudowanym w budynku przedszkolnym przy ulicy Sępoleńskiej 12 c. Docelowo może przyjąć 48 pociech od 20 tygodnia życia. Posiada dwie duże sale, z oddzielnymi sypialniami, kuchnię mleczną, przestronną szatnię, salę gimnastyczną w połączeniu z salą sensoryczną, łazienkę dostosowaną do wymagań i potrzeb najmłodszych, a także dużą wózkownię wyposażoną w specjalne żłobko-busy, czyli wózki przeznaczone na spacery z naszymi podopiecznymi. Na chwilę obecną żłobek sprawuje opiekę nad 18 dzieci. Opiekunowie podchodzą do swojej pracy z pasją, co pozwala na stworzenie wyjątkowej placówki, która nie tylko pielęgnuje i bawi, ale także edukuje i chroni małe dzieci przed różnymi zagrożeniami. Działamy poprzez zapewnienie naszym najmłodszym bezpiecznej i estetycznej przestrzeni, otwartości i bliskości, powoli dodając aktywności. Angażujemy dzieci w czynności samoobsługowe, staramy się by było przygotowane emocjonalnie i społecznie do wkroczenia w kolejny etap życia.

 

                                                                                                        Alicja Sobkiewicz

                                                                                                 w zastępstwie dyr./opiekun

 

Warto wspomnieć, iż żłobek utworzono miedzy innymi dzięki funduszom pozyskanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach „Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2018”. Projekt otrzymał wsparcie w postaci dofinansowania na utworzenie miejsc w wysokości 396 000 zł na wyposażenie żłobka. Środki własne z budżetu gminy wyniosły 99 000 zł. W ramach projektu zakupiono wyposażenie sal, szatni i pomieszczeń gospodarczych. Zakupiono również zabawki, pomoce dydaktyczne oraz utworzono dla najmłodszych z pełnym wyposażeniem salę sensoryczną.

Budynek Żłobka to nowoczesne rozwiązania - do pozyskiwania energii wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, w budynku żłobka działa monitoring, który podnosi standardy bezpieczeństwa podopiecznych. Placówka dysponuje nowocześnie wyposażonymi salami wraz z rozbudowanym systemem wentylacji. Korzystne usytuowanie budynku - w bliskim sąsiedztwie szkoły i przedszkola - sprawia, że żłobek świetnie uzupełnia ofertę już istniejących placówek.

Żłobek Motylek w Gostycynie - październik 2019 r.

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl