Urząd Gminy Gostycyn czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 - 15.15|Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl

Archiwum

 

Archiwum wiadomości Dyskusyjnego Klubu Książki w Gostycynie

 

  

12.12.2012 r.

Optymizm – znak firmowy

„Dobre geny” Hanny Cygler na tapecie DKK w Gostycynie

            W listopadzie mieliśmy okazję gościć w Gostycynie na spotkaniu autorskim Hannę Cygler. Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omówiliśmy książkę Cygler „Dobre geny”. Główna autorka powieści zmierzyła się z pytaniem, czy uczciwość, twórczość i oddanie pracy prowadzą we współczesnych czasach do sukcesu czy może są balastem?        

            Główna bohaterka, Marta, mocno poraniona przez życie, staje wreszcie na nogi – wyjeżdża z Gdańska do Warszawy i obejmuje stanowisko wiceprezesa państwowej agencji. Zostaje jednak wplątana w polityczną intrygę i traci pracę. Czy ułoży sobie na nowo życie?

            Zarówno samo spotkanie autorskie, jak i literatura p. Cygler wzbudziły w klubowiczach entuzjazm. Wielowątkowość nie powoduje dezorientacji, najwięcej emocji wzbudziły jednak trudne relacje Marty i jej matki.

            Z uwagą śledziliśmy także skomplikowane i poplątane miłosne losy głównej bohaterki.

            Jak co roku, w grudniu wybraliśmy 3 najlepsze książki omówione w roku 2012r.:

 1. „Spotkajmy się pod drzewem ombu” Santa Montefiore
 2. „Dziewczyna na Times Square” Paullina Simons

oraz „Żniwo gniewu” Lucie di Angeli

Kolejne spotkanie DKK już w nowym roku, a rozpoczynamy od „Rosyjskiej zimy” Daphne Kalotay. Zapraszamy 18 stycznia 2013r. na godz. 17:00 do czytelni.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

 

20.11.2012 r.

Pudel związek uratował, ale książki nie obronił.

Książka Romualda Pawlaka „Póki pies nas nie rozłączy” w gostycyńskim DKK

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Gostycynie mieliśmy okazję rozmawiać nt. książki Romualda Pawlaka „Póki pies nas nie rozłączy”. Jest to opowiedziana z perspektywy mężczyzny zabawna historia romantyczna o związku, który przechodzi kryzys i któremu ma pomóc pewien … pies, do tego pudel.

Do tej pory autor pisał głównie fantastykę dla dorosłych, czasem humorystyczną, czasem serio, czasem w kostiumie historycznym. Popełnił też kilka książek dla dzieci, za które nawet, jak sam mówi, zdobył „jakieś nagrody”. I może na fantastyce i książkach dla dzieci autor mógł poprzestać.

„Tak ciężkiej – w sensie literackim – książki jeszcze nie czytałem” przyznaje na wstępie p. Jurek. Rzeczywiście, opinie klubowiczów o książce nie były pochlebne. W powieści nie znajdziemy zbyt wiele zwrotów akcji. Postać głównego bohatera, poprzez ciągłe narzekanie na cały świat, jest bardzo irytująca.

Cała książka utrzymana jest w lekkim i żartobliwym charakterze i to jedna z nielicznych zalet stylu Pawlaka. Egon, pies zakupiony, by uratować związek Michała i Reni, swoje zadanie spełnił, ale książki nie obronił.

Zapraszamy na świąteczne spotkanie DKK 7 grudnia 2012r. Omawiać będziemy powieść „Dobre geny” Hanny Cygler, która w listopadzie gościła na spotkaniu autorskim w Gostycynie.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

13.11.2012 r.

Ich związek ma uratować … pudel

Książka Romualda Pawlaka w gostycyńskim DKK

 Już w piątek, 16 listopada zapraszamy o 17:00 na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Listopadowa rozmowa dotyczyć będzie powieści Romualda Pawlaka „Póki pies nas nie rozłączy”. Jest to opowiedziana z perspektywy mężczyzny zabawna historia romantyczna o związku, który przechodzi kryzys i któremu ma pomóc pewien … pies.

 Zapraszamy do biblioteki.

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

 

22.10.2012 r.

Podajemy składniki na długowieczną miłość

Pewna restauratorka ma wrażenie, że jej życie straciło sens. Uciekając przed nazbyt gorliwym funkcjonariuszem policji trafia do maleńkiej księgarni i ku swojemu zdziwieniu kupuje książkę. Co więcej, czytając powieść, znajdzie w niej swoją restaurację i samą siebie. Teraz ma nowy cel. Musi koniecznie spotkać się z autorem!

            Powieść młodego Paryżanina – Nicolasa Barreau, na co dzień zajmującego się pracą w księgarni, czyta się bez znużenia. Cała opowieść jest ciągiem perypetii  czytelniczki - restauratorki i redaktora z wydawnictwa. I choć książka „rozkręca się” dopiero w połowie, jedzenie, Paryż i książki nadają jej sympatycznego klimatu.

            „Sekretne składniki miłości” kryją w sobie nie tylko przepis na miłość, ale również na kilka francuskich dań. I o ile przepisy spisane na końcu książki nie przeszkadzają, tak robią tą liczne wtrącenia z języka francuskiego.

            Polecamy wszystkim, którzy przy lekturze lubią się uśmiechnąć.

            Zapraszamy na kolejne spotkanie 16 listopada o godz. 17:00 w bibliotece. Na tapecie „Póki pies nad nie rozłączy” Romualda Pawlaka.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

02.10.2012 r.

Serce wyryte na drzewie

„Spotkajmy się pod drzewem ombu” w gostycyńskim DKK

            Na rozległych równinach Santa Catalina w Argentynie rosło magiczne drzewo. Drzewo ombu. Dzieci z rodziny Solanas wierzyły, że gdy wyryją na jego korze swój znak i pomyślą życzenie, to ono kiedyś się spełni…

            Santa Montefiore napisała książkę nie tylko o zakazanej, kazirodczej miłości między Sofią i Santim, ale również o trudnych relacjach matki i córki. „Spotkajmy się pod drzewem ombu” to saga rodzinna osadzona w realiach współczesnej Argentyny z doskonałymi opisami przyrody i mentalności Argentyńczyków.

            Wiele emocji wzbudziła podczas piątkowej dyskusji wzbudził temat wojny o Falklandy, która rozgrywa się w trakcie pobytu głównej bohaterki w Anglii. Jak również postać Evy Peron, bardziej znanej jako Evity. Tło historyczne i polityczne wzbogaca książkę nie tylko o dodatkowe wątki, ale również ważne informacje.

            Pan Andrzej nie był zachwycony zakończeniem przewidzianym przez autorkę, więc zaproponował nam swoje. Nie będziemy jednak psuć zabawy tym, którzy jeszcze książki nie przeczytali.

            Tej autorki polecamy „Cygańską Madonnę” oraz „Włoskie zaręczyny”.

Kolejne spotkanie 19 października, a tematem będzie książka „Sekretne składniki miłości” Nicolasa Barreau.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

 

23.09.2012 r.

Serce wyryte na drzewie

„Spotkajmy się pod drzewem ombu” w gostycyńskim DKK

            Na rozległych równinach Santa Catalina w Argentynie rosło magiczne drzewo. Drzewo ombu. Dzieci z rodziny Solanas wierzyły, że gdy wyryją na jego korze swój znak i pomyślą życzenie, to ono kiedyś się spełni…

            Santa Montefiore napisała książkę nie tylko o zakazanej, kazirodczej miłości, ale również o trudnych relacjach matki i córki. „Spotkajmy się pod drzewem ombu” to saga rodzinna osadzona w realiach współczesnej Argentyny z doskonałymi opisami przyrody i mentalności Argentyńczyków.

            Zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie DKK, 28 września (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece.

            Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

Tel.: 523346251 

08.08.2012 r.

zniwo_gniewu.jpg [300x454]

O losie kobiet w wojennej zawierusze

„Żniwo gniewu” w gostycyńskim DKK

            Debiutancka powieść Lucie Di Angeli - Ilovan opowiada o losach dwóch sióstr – Maruszki i Kaszmiry. Wojna odebrała im wszystko - domy, mężów i rodziców. Nagle okazuje się, że... zostały same z małymi dziećmi - Markiem i Olą - dziećmi Maruszki. Wokół pełno Rosjan, Niemców, Żydów, Ukraińców i Białorusinów, którzy donosili, zabijali, niszczyli i gwałcili. Nic więc dziwnego, że siostry zdecydowały się opuścić swoje domy i wyruszyć w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

            Zapraszamy na wakacyjne spotkanie DKK, 10 sierpnia (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece.

            Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

Tel. kontaktowy 523346251

 

17.07.2012 r.

Kryminał, powieść obyczajowa i komedia w jednym

Na tapecie „Natalii 5” Olgi Rudnickiej

            Policja otrzymuje zgłoszenie „Samobójstwo!”. Jarosław Sucharski, pośrednik dziełami sztuki, zamyka wszystkie sprawy, przelewa na konta córek pieniądze i strzela sobie w głowię. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, ze denat sam pociągnął za spust, ale komisarz Potocki ma wątpliwości. Śledztwo utrudniają mu skutecznie córki zmarłego tragicznie bigamisty, Natalie Sucharskie i robią to w bardzo irytujący sposób. Irytujący również dla czytelnika.

            Olga Rudnicka, autorka m.in. „Martwe Jezioro” i Lilith” popełniła kolejną książkę. W „Natalii 5” zdecydowanie rozwinęła skrzydła. Bardzo dobry, wręcz świetny, pomysł na powieść: połączenie kryminału, przygody i historii obyczajowej, z elementami komedii, miejscami romantycznej i oczywiście sam temat przewodni: pięć sióstr, które połączyła śmierć ojca-bigamisty. I choć czasami autorka, ze względu na identyczne imię bohaterek, pomiesza w głowie, to lektura sprawia prawdziwa przyjemność.

            Czytając powieść pani Rudnickiej dostaliśmy dużą dawkę śmiechu, tajemnicę i przygodę. Ciekawie też są przedstawione tytułowe Natalie. Każda ma swoją osobowość i potrafi pokazać pazurki, jednak najbardziej klubowiczom do gustu przypadły Magda i Natka.

            Tej autorki polecamy również „Zacisze 13” i „Martwe Jezioro”.

Kolejne spotkanie DKK już 10 sierpnia, o godz. 17:00 w bibliotece. Omawiać będziemy „Żniwo gniewu” Lucie di Angeli – Ilovan.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

 

11.07.2012 r.

 

Pięć Natalii pod jednym dachem

„Natalii 5” Olgi Rudnickiej w gostycyńskim DKK

            Policja otrzymuje zgłoszenie „Samobójstwo!”. Jarosław Sucharski, pośrednik dziełami sztuki, zamyka wszystkie sprawy, przelewa na konta córek pieniądze i strzela sobie w głowię. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, ze denat sam pociągnął za spust, ale komisarz Potocki ma wątpliwości. Śledztwo utrudniają mu skutecznie córki zmarłego tragicznie bigamisty, Natalie Sucharskie i robią to w bardzo irytujący sposób. Irytujący również dla czytelnika.

            Wszystkich miłośników kryminałów zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, w poniedziałek – 16 lipca, o godz. 17:00 w bibliotece.

            Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

Tel. kontaktowy 523346251

natalii_5_rudnicka.jpg [256x400]

 

26.06.2012 r.

 

Przechadzka ulicami Nowego Jorku

„Dziewczyna na Times Square” w gostycyńskim DKK

             Lily mieszka w Nowym Jorku, studiuje i wiecznie cierpi na brak pieniędzy. Żyje chwilą i dniem dzisiejszym. Wszystko zmienia się, gdy znika jej przyjaciółka i współlokatorka Amy, a bohaterka wygrywa na loterii niemałą sumę pieniędzy. Fortuna kołem się toczy i Lily nie będzie miała czasu się nią nacieszyć. Na horyzoncie pojawia się też nieco starszy, ale przystojny detektyw Spencer. Czy mimo znacznej różnicy wieku między bohaterami zaiskrzy?

            Autorka poruszającej powieści „Jeździec Miedziany” przenosi nas tym razem w wielki świat - Nowy Jork, jaki znamy z filmów, zatłoczony, anonimowy, czasami niebezpieczny ale zawsze urzekający. 

            Powieść jest wielowątkowa, więc każdy z klubowiczów znalazł coś dla siebie. „Dziewczyna na Times Square” to wciągająca historia, która zauroczy większość czytelników. Słodko-gorzka opowieść o życiu, niełatwych wyborach. Połączenie spraw miłości, cierpienia, wątku śmierci a także walki człowieka z własnym ja. Prócz pogmatwanej historii rodzinnej jest też wątek kryminalny.

            Paullina Simons bardzo dobrze przedstawia ludzkie charaktery. Bohaterowie nie są jednoznaczni. Często bardzo egoistyczni, niemili, a jednak w końcu udało nam się ich polubić lub zrozumieć. Naszych klubowiczów urzekły dwie postacie drugoplanowe – doktor i babcia głównej bohaterki – Lily.

            Tej autorki polecamy sagę o losach Tatiany i Aleksandra (Jeździec Miedziany, Tatiana i Aleksander, Ogród Letni).

            Kolejne spotkanie DKK już 16 lipca (poniedziałek!) o 17:00 w bibliotece. Omawiać będziemy powieść Olgi Rudnickiej „Natalii 5” 

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

 czonkowie_dkk_andrzej_pliszka_maria_edwarczyk.jpg [300x225]

Członkowie DKK Andrzej Pliszka, Maria Edwarczyk

 

od_lewej_andrzej_pliszka_maria_edwarczyk_izabela_brzkaa_jerzy_prokopenko_teresa_klawikowska.jpg [300x225]

Od lewej: Andrzej Pliszka, Maria Edwarczyk, Izabela Brząkała, Jerzy Prokopenko, Teresa Klawikowska

 

21.06.2012 r.

Nowy Jork w roli głównej

            Lily mieszka w Nowym Jorku, studiuje i wiecznie cierpi na brak pieniędzy. Żyje chwilą i dniem dzisiejszym. Wszystko zmienia się, gdy znika jej przyjaciółka a bohaterka wygrywa na loterii niemałą sumę pieniędzy. Na horyzoncie pojawia się nieco starszy, ale przystojny detektyw Spencer, jednak szczęście bohaterki okupione będzie cierpieniem.

            Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK. W piątek, 22 czerwca o godz. 17:00 w bibliotece omawiać będziemy najnowszą książkę Paulliny Simons „Dziewczyny na Times Square”. Zapraszamy!          

            Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

Klaudia Kwasigroch

 

Moderator DKK Gostycyn. Tel. kontaktowy 523346251

 

23.04.2012 r.

Miłość od pierwszego wejrzenia to iluzja

„Lekcje włoskiego” w gostycyńskim DKK          

            Carter Quinn, po skończeniu college’u, wraca do rodzinnego Rhode Island i postanawia nauczyć się włoskiego. Pragnie wyjechać do słonecznej Italii z nadzieją, że odnajdzie tam Elenę – kobietę swojego życia. Nauka włoskiego nie jest jednak prosta, a to za sprawą nauczyciela – starszego ekscentrycznego Giancarlo, który przed laty opuścił Włochy. Dlaczego? O to pytać nie wolno.

            Niektóre książki przenoszą nas w miejsca, w których zawsze chcieliśmy się znaleźć. W tym przypadku jest to spokojna włoska prowincja. Nie tętni życiem, ale można tu spotkać prawdziwych przyjaciół i przekonać się o sile rodzinnych więzi. Fabuła akcji jest przewidywalna i zakończenie nas nie zaskakuje, ale styl autora pozwala lekko i przyjemnie przebrnąć przez powieść.

            Czy można zakochać się od pierwszego wejrzenia? To pytanie zawsze będzie budzić spory. Tym razem, główny bohater - Carter, bardziej wmówił sobie wielką miłość niż ją poczuł. A podróż do Włoch utwierdza czytelnika w tym przekonaniu. Może uda mu się we Francji, gdzie wybiera się w poszukiwaniu swojej sąsiadki, kolejnej miłości? Dobrze, że Carter posiada niesamowite zdolności lingwistyczne.

            Spotkanie z okazji 5. rocznicy powstania klubu stało się okazją do wybrania 3 najlepszych książek ostatniego roku działalności klubu:

 1. „Sosnowe dziedzictwo” Maria Ulatowska
 2. „Bez pożegnania” Barbara Rybałtowska
 3. „Pensjonat Sosnówka” Maria Ulatowska.

 Na kolejnym spotkaniu omawiać będziemy najnowszą książkę Iny Lorentz „Uciekinierka”.

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

 

11.04.2012 r.

5. urodziny klubu

            Miło nam poinformować, że Dyskusyjny Klub Książki obchodzi w kwietniu 5. rocznicę powstania. Na urodzinowym spotkaniu, w piątek 13 kwietnia, omawiać będziemy książkę Petera Pezzelli „Lekcje włoskiego”. Jest to urzekająca powieść o przyjaźni, sile rodzinnych więzi i cudownej, włoskiej prowincji. Zapraszamy na godz. 17:00 do biblioteki.

Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

Tel. kontaktowy 523346251

06.03.2012 r.

Dalsze losy bohaterów „Sosnowego dziedzictwa”

 pensjonatsosnowka_mariaulatowskaimages_big279788376487014.jpg [300x469]

            Zapraszamy do świata, w którym dobro wciąż stanowi najwyższą wartość, czas płynie wolniej, a zapachy i odczucia są intensywniejsze. Anna Towiańska, bohaterka kolejnej książki Marii Ulatowskiej, wybiera życie w Sosnówce, w której zakłada pensjonat. Czy podjęła słuszną decyzję?

Zapraszamy 9 marca (piątek) na godz. 17:00 do biblioteki. Tym razem na tapecie „Pensjonat Sosnówka” Marii Ulatowskiej.

Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

Tel. kontaktowy 523346251

 

14.02.2012 r.

 Debiut na emeryturze

 „Sosnowe dziedzictwo” w gostycyńskim DKK

 

 Maria Ulatowska, specjalistka od prawa dewizowego, dopiero na emeryturze znalazła trochę czasu i spełniła swoje największe marzenie, napisała książkę. Tak powstało „Sosnowe dziedzictwo”, które mieliśmy okazję omówić na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Gostycynie. Anna Towiańska, 30-letnia redaktorka, otrzymuje w spadku dworek w Sosnówce. Postanawia przywrócić mu dawny blask. Odkrywając malowniczą okolicę przygarnia zagubioną psinę i nawiązuje nowe przyjaźnie, z parkingowym Dyziem, przystojnym weterynarzem Grzegorzem, małym Florkiem, szukającym ciepła i miłości. Czy w związku tym Anna postanowi zostać w Sosnówce na dłużej?

 

            Jesteśmy pod wrażeniem debiutu literackiego Marii Ulatowskiej. Autorka umiejętnie poprowadziła dwa wątki. Pierwszy w okresie Powstania Warszawskiego, w którym poznajemy historię babci Anny Towiańskiej, dziedziczki Sosnówki oraz perypetie Anny w czasach współczesnych. Autorka umiejętnie przypomina, jak ważna w życiu jest przyjaźń i że czasami „rodziną” mogą stać się zupełnie obcy ludzie.

 

            Jedyny zarzut, który czytelnicy kierują do autorki to brak wyrysowanego drzewa genealogicznego. Główna bohaterka oraz jej matka oraz babka noszą to samo imię, co sprawia w pewnych fragmentach nie lada wyzwanie dla czytającego. W pewnych momentach jest też zbyt cukierkowo: Anna jest przez wszystkich mieszkańców wprost uwielbiana, o dziwo nie ma problemów z ekipą budowlaną, weterynarz jest na każde zawołanie, nawet miejsce parkingowe ma za darmo. Więc chociaż raz informacja od wydawcy na okładce się zgadza, czytelnik myśli sobie: „chciałbym żeby ta historia była moja”.

 

            O tym, że powieść spodobała się klubowiczom nie trzeba przekonywać. Na następnym spotkaniu omawiać będziemy kontynuację historii Anny - „Pensjonat Sosnówka”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy 9 marca na godz. 17:00 do biblioteki.

 

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 

 Klaudia Kwasigroch

 

Moderator DKK

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycyn

 

 

08.02.2012 r.

 Debiutancka powieść Marii Ulatowskiej w DKK

 mariaulatowskasosnowedziedzictwo67736big.jpg [300x470]

   Historia Anny Towiańskiej z „Sosnowego dziedzictwa”, debiutanckiej powieści Marii Ulatowskiej, to historia o której pomyślicie: chciałabym, żeby była moja. Pewnego dnia młoda kobieta budzi się jako spadkobierczyni majątku z przedwojennym dworkiem, gdzieś na kujawskiej wsi. To odkrycie przewraca do góry nogami jej dotychczasowe życie. Jak bardzo? Zapraszamy na dyskusję w piątek, 10 lutego, na godz. 17:00 do biblioteki.

 Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 Klaudia Kwasigroch

 Moderator DKK Gostycyn

 18.01.2012 r.

„Zabójczy spadek uczuć” Gacek&Szczepańskiej w gostycyńskim DKK

 Beatka, zakochana w Pawełku, w przededniu ślubu, spotyka go z inną kobietą. Ślepo wierząca narzeczonemu odrzuca podejrzenia i nie słucha rad przyjaciółki. Monika, rzeczona przyjaciółka, nie lubi wybrańca Beaty i nie ufając mu, zaczyna poszukiwać informacji, które pokażą kim Paweł jest naprawdę. W ów trójkąt autorki wprowadzają jeszcze współpracownika Pawła, przystojnego weterynarza i interes dla którego warto zabić.

Zapowiada się interesująco? Dla klubowiczów była to lektura lekka i przyjemna, „dosłownie ją połknęłam”, tłumaczy p. Jola. Zgodnie możemy stwierdzić, że książka pozwoliła się zrelaksować, a styl autorek, może niewiele ma wspólnego z Joanną Chmielewską, ale pozwala się zaczytać i uśmiechnąć, a nawet pośmiać.

Dobrze rozbudowany wątek kryminalny iskrzy się humorem. Przyjaciółki łączy całkowity brak umiejętności detektywistycznych, sprzętu (chociażby samochodu) a mimo przeszkód udaje się posunąć śledztwo do zaskakującego finału.

Miłośnikom kryminałów polecamy też „Zielony trabant” duetu Gacek&Szczepańska.      

Kolejne spotkanie odbędzie się 10 lutego (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 biblioteka_18_stycznia.jpg [300x225]

 

11.01.2012 r.

Zabójczy duet w bibliotece

zabojczyspadekuczuc_agnieszkaszczepanskakatarzynagacekimages_big59788373862777.jpg [263x410] 

Kiedy śmiertelnie zakochana kobieta przygotowuje się do ślubu z zabójczo przystojnym narzeczonym, a najlepsza przyjaciółka do upadłego zaklina, by z nim zerwać, to historia może się skończyć albo sakramentalnym „tak”, albo … trupem!

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie DKK. Zaczynamy kryminałem duetu Gacek&Szczepańska „Zabójczy spadek uczuć”. Zapraszamy 13 stycznia (piątek), na godz. 17:00 do biblioteki.

 Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

18.12.2011 r.

 „Kwiat Diabelskiej Góry” książką roku 2011 w DKK Gostycyn

 "Historia zadziwiającej miłości" Carla-Johana Vallgrena, którą mieliśmy okazje omówić na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK, zdradza powinowactwa z literaturą iberoamerykańską. W tej barokowej powieści, której akcja została osadzona w początkach XIX, główny bohater to upośledzony fizycznie, głuchoniemy Herkules, którego ułomności zrekompensowane zostały niezwykłym darem czytania w ludzkich myślach. Niczym Don Kichot Cervantesa, swe życie podporządkował poszukiwaniu, utraconej w młodości, jedynej bliskiej mu istocie - Henriecie, kobiecie, która widziała w nim człowieka, a nie przerażające i odpychające dla innych monstrum.

 

Według klubowiczów ta mroczna, często brutalna i okrutna opowieść jest mimo wszystko rewelacyjna. Powieść odbiega od kanonu literatury skandynawskiej.

 

Losy Herkulesa kierowane są przez autora zaskakująco a  fabuła wciąga, mimo że książek o brzydocie jest w literaturze sporo. Jest to powieść zdecydowanie niedoceniona i zbyt mało rozreklamowana. Dlatego polecamy, szczególnie miłośnikom "Miłości w czasach zarazy" Marqueza.

 

Tradycyjnie na ostatnim w tym roku spotkaniu wybraliśmy najlepsze, naszym zdaniem, książki, które mieliśmy okazję przeczytać i omówić w 2011r. Są to:

 

 1. „Kwiat Diabelskiej Góry” – Katarzyny Enerlich
 2. „Bez pożegnania” Barbary Rybałtowskiej
 3. „Deszczowa noc” Jodi Picoult

 

 Kolejne spotkanie 13 stycznia 2012r. o godz. 17:00 w bibliotece. Na tapecie będzie Gacek&Szczepańska „Zabójczy spadek uczuć”.          

 

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.          

 

Klaudia Kwasigroch

 

Moderator DKK

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

 20.11.2011 r.

To nie był romans. I dobrze   

            Biorąc do ręki książkę „Kuszenie w Chikaldzie” Consilii Marii Lakoty możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z romansem. Urodziwa Hinduska na okładce zdaje się potwierdzać ten domysł. Sam tytuł też kieruje myśli na odpowiednie tory. Rozpoczynając czytanie z takim nastawieniem możemy się nieco zdziwić, ale nie rozczarować.

            Peter Larsen wyjeżdża do Indii, aby pomóc ojcu prowadzić klinikę. Tam zakochuje się w Sicie Durpali i wbrew własnej woli oraz dobrym radom, zakochuje się w niej. Jest jednak jeden zasadniczy problem, Sita jest braminką i należy do najwyższej kasty hinduskiej, a więc ślub z Europejczykiem nie wchodzi w grę. Europejskie wykształcenie oraz zainteresowanie chrześcijaństwem sprawią, że bohaterka powalczy o własne szczęście.

            Miłość jest w książce tylko pretekstem do poruszenia głębszego problemu - wiary. Znajdziemy w niej ciekawy obraz misji katolickich, które głoszą Ewangelię w oparciu o tęsknotę człowieka za Bogiem jedynym, bliskim. Powieść pozwala zastanowić się nad swoją religijnością. W Indiach każdy musi być misjonarzem, a w Europie? Dyskretnie wpleciona postać Matki Teresy czyni fabułę bardziej realistyczną.

            Polecamy, ze względu na walory poznawcze. Autorka podarowała czytelnikowi sporą dawkę kultury i zwyczajów hinduskich.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

12.11.2011 r.

Co łączy chrześcijańsko-hinduską parę, malownicze Indie i Matkę Teresę z Kalkuty?

To powieść Consilii Marii Lakotty „Kuszenie w Chikaldzie”.

Jej akcja toczy się w Indiach, gdzie chrześcijański lekarz – Peter, zakochuje się w urodziwej hinduskiej studentce medycyny - Sity. Tymczasem rodzina dziewczyny ze wszelkich sił stara się o zachowanie starego prawa kastowego, regulującego relacje Europejczyków z Hindusami i nie zezwala na znajomość.  Czy można załagodzić napięcie pomiędzy zachodnim i wschodnim stylem życia? Zapraszamy do dyskusji. Mamy jeszcze wolne egzemplarze.

Książkę weźmiemy na warsztat w trakcie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, 18 listopada (piątek), o godz. 17:00 w bibliotece.

 Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

kuszenie_w_chikaldzie.jpg [220x311]

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

25.10.2011 r.

„Życie jest potrawą dla inteligentnych...”

 Czytelnikom Monika Szwaja kojarzy się raczej z lekturą lekką i przyjemną, pełną humoru, ciepła, pozytywnych bohaterów i happy endem. My, biorąc na warsztat najnowszą książkę autorki „Zupa z ryby fugu”, spodziewaliśmy się tego samego, a tutaj … niespodzianka. Nie dała nam do myślenia ryba fugu, najeżona kolcami, spoglądająca na nas z okładki z dziwnym atrybutem (jak na rybę) - smoczkiem. Może dopiero opis od wydawcy „Ryba fugu jest bardzo smaczna, ale jeśli będziemy obchodzić się z nią nieostrożnie – możemy otruć siebie i współbiesiadników. Na śmierć. Podobnie z naszym życiem, które jest potrawą dla inteligentnych.”

Zatem czy bohaterowie zgotują sobie taki los, że się nim zatrują? Anita, zdolna pani architekt wychodzi za mąż za Cypriana, zwanego Cypkiem. Do pełni szczęścia brakuje im dziecka, które niestety nie może zostać zapłodnione sposobem naturalnym. Przyszli rodzice wykorzystują wszystkie metody, łącznie z wynajęciem sztucznej matki, surogatki, Mirandy, zwanej Mirką. Czy ta historia może skończyć się dobrze?

Bohaterowie, począwszy od wrednej pseudo-przyjaciółki Anity – Elizy, matek: przyszłej i surogatki, a skończywszy na humorzastej i niesympatycznej teściowej Grabiszyńskiej (pozory mylą), zajęli sporo miejsca w piątkowej dyskusji. Nie mogło się obyć bez rozmowy nt. sztucznego zapłodnienia, adopcji i zastępczych matek.

Książkę polecamy nie tylko paniom! A fanom Moniki Szwai inną powieść autorki, „Gosposię prawie do wszystkiego”.                   

            Kolejne spotkanie odbędzie się 18 listopada o godz. 17:00 w bibliotece, a omawiać będziemy „Kuszenie w Chikaldzie”  Marii Consilia Lakotta.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 20.09.2011 r.

O chwytaniu szans, jakie oferuje życie

Tysiąc dni w Wenecji -  Marleny de Blasi, w gostycyńskim DKK

            Marlena de Blasi to dziennikarka, krytyk kulinarny, autorka beletryzowanych książek wspomnieniowych m.in. o Toskanii, Sycylii i o Wenecji, ta ostatnia – omówiona przez gostycyński Klub Książki, nosi tytuł „Tysiąc dni w Wenecji”. Na Placu św. Marka wpadają na siebie przypadkiem – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona dojrzała, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej bez pamięci, do szaleństwa.

            Główna bohaterka porzuca pracę i życie w Stanach Zjednoczonych, sprzedaje świeżo wyremontowanie mieszkanie, skazuje się na rzadkie kontakty z dziećmi po to, by zamieszkać z nieznanym Włochem w niewidzianym mieszkaniu, obcej kulturowo Wenecji. To nam przywiodło na myśl Corinne Hoffmann, szerszemu gronu czytelników znaną z książki „Biała Masajka”.

            To książka dla podróżujących nie tylko palcem po mapie i prawdziwych globtroterów, ale także smakoszy włoskiej kuchni i kucharzy, który lubią eksperymentować. Ciekawostką są zamieszczone w tyle książki smakowicie przedstawiające się przepisy, jednak większości klubowiczów nie zachęciły do gotowania. Książka zawiera wiele cennych informacji o włoskiej kulturze, nieznanym nam Dniu Wenecjanina, który został tak realnie zobrazowany, że każdy ma ochotę wsiąść na gondolę i odpłynąć, natychmiast.

            Ci, którzy byli już w Wenecji chętnie by do niej powrócili, zamieszkali. My, dzięki autorce, mamy okazję poznać wąskie uliczki, hoteliki, kafejki, restauracje, kościoły, Piazza San Marco, Loggia dei Cavalli, wyspę Lido… Poczuć zapach tarty z ricottą i poznać specyficzne obyczaje Wenecjan.

            Miłośnikom włoskich klimatów polecamy bardziej „Jedz, módl się i kochaj” Elizabeth Gilbert.

 Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 21 października o godz. 17:00 w bibliotece. Zapraszamy nie tylko stałych klubowiczów.

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 12.09.2011 r.

O chwytaniu szans, jakie oferuje życie

Tysiąc dni w Wenecji -  Marleny de Blasi, w gostycyńskim DKK

Książka dla marzycieli, podróżujących palcem po mapie i prawdziwych globtroterów, wielbicieli włoskich klimatów i miłośników pogodnych lektur, a także dla smakoszy włoskiej kuchni. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym. Omówienie książki „Tysiąc dni w Wenecji” Marleny de Blasi już w piątek, 16 września o godz. 17:00 w bibliotece. Zapraszamy!

Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Klaudia Kwasigroch

tysiacdniwwenecji_marlenadeblasiimages_big239788308043738.jpg [254x410]

29.08.2011 r.

„Składana wanna” w Gostycynie  

            Dziennikarka, pisarka, rzecznik pierwszego niekomunistycznego rządu RP, napisała książkę wspomnieniową o interesującym tytule „Składana wanna”, która może uchodzić za mniej sztywny niż szkolne, podręcznik do historii Polski, obejmujący okres od czasów stanisławowskich do końca wieku XIX. Małgorzata Niezabitowska miała bowiem to szczęście, że jej przodkowie prowadzili barwne życie i byli w samym centrum wydarzeń swej epoki.

            Tutaj pojawia się już pierwszy zarzut do autorki. Liczyliśmy na typową kronikę, ciekawe wspomnienia, historie: kurierki powstania styczniowego, mieszczanki przeradzającej się w rolniczkę czy matki ośmiorga dzieci porzuconej przez męża, zapowiadane w nocie wydawniczej. Niestety autorka nie poświęciła tym paniom tyle miejsca i uwagi, ile byśmy pragnęli. Książka jest napisana poprawnie, z talentem, niebywale barwnym i kwiecistym językiem, ale jeżeli ma uchodzić za podręcznik historii „mniej serio”, to brakuje w niej bibliografii, która dla czytelnika, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę, jest bezcenna.

            Mimo wszystko, książkę czyta się dobrze, ze względu na żywy, pełny humoru i nierzadko kąśliwy język oraz autoironiczny dystans do przodków. Poznajemy zatem Edmunda Mysyrowicza, konesera płci pięknej („byle biuściastej”), Bronisława Ryxa, walczącego w powstaniu w 1863r., czy historię ciotki Figi, która ucieka z zakonu. Książka zaciekawia anegdotami: o kilkuletnim chłopcu, który naśladując księcia Poniatowskiego wjechał kucem do rzeki, o przyjęciu weselnym wyłącznie z deserami, o prababci, która jako młodziutka tańczyła flamenco, ku zachwycie okolicznej młodzieży i zgorszeniu starszego pokolenia.

            Barwnie ilustrowana „Składana wanna” jest warta polecenia, jeśli ktoś lubi opowieści o ludziach, zwyczajnych losach, splątanych z Wielką Historia. Po przeczytaniu nabiera się ochoty na tworzenie własnego drzewa genealogicznego.

 Kolejne spotkanie 16 września, o 17:00 w bibliotece. Tym razem przeniesiemy się do Włoch, za przyczyną „Tysiąc dni w Wenecji” Marleny de Blasi.

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.          

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

23 sierpnia 2011 r.

Prawda bardziej interesująca niż fikcja

  Ostatnie wakacyjne spotkanie DKK już w piątek, 26 sierpnia, o godz. 17:00 w bibliotece. Tym razem na tapecie „Składana wanna” Małgorzaty Niezabitowskiej, dziennikarki, pisarki, rzecznika pierwszego niekomunistycznego rządu RP. W książce najważniejsze epizody z dziejów Polski, splatając się z rodzinnymi perypetiami, tworzą osobistą kronikę od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku. Znakomita kronika rodzinna. Zapraszamy.

 Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 skladanawannabprod57722397.jpg [300x417]

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

02 sierpnia 2011 r.

Kiedy twoje dziecko nie jest w stanie spojrzeć ci w oczy, czy oznacza to, że winne jest najgorszej zbrodni

          Jodi Picoult podejmuje w swoich książkach tematy niezwykle ważne i trudne. Tak jest i w przypadku „W naszym domu”, ostatniej powieści omawianej na Dyskusyjnym Klubie Książki w Gostycynie. Główny bohater, nastoletni Jacob Hunt, cierpi na zespól Aspergera, łagodną postać autyzmu. Nie umie czytać sygnałów społecznych ani wyrażać myśli i uczuć, ale czy to znaczy, że jest nieczuły i zawistny? Z równowagi wyprowadza go każde odstępstwo od normy, pomarańczowy kolor, szelest zgniatanego papieru i dotyk obcej osoby, ale czy to znak, że jest skłonny taką osobę zabić?

            Klubowicze skupili się, w pierwszej części rozmowy, na roli matki dziecka chorego na autyzm. Emmę podziwiamy za poświęcenie i oddanie starszemu synowi kosztem życia prywatnego. A jednak zauważamy zaniedbanie wobec młodszego syna, Theo, który w wieku piętnastu lat staje się „starszym” bratem w myśl zasady, wpajanej przez matkę od najmłodszych lat, „opiekuj się bratem, masz tylko jednego”.

            Dzięki tej powieści czytelnik ma okazję poznać specyficzny, tajemniczy świat doznań ludzi dotkniętych autyzmem oraz zrozumieć, jak olbrzymi wysiłek muszą włożyć ich bliscy w każdy kolejny dzień wspólnego życia. Autorka nie chce byśmy stali się fachowcami w tej chorobie, ale byśmy mieli świadomość, jak jest ona skomplikowana. I czy z wiedzą, którą posiadamy można obwiniać ojca chłopców, że odszedł?

            Jedyny zarzut stawiany autorce, to brak mocnego zakończenia. Zbyt oczywiste i zdecydowanie słabsze od tych w innych powieściach autorki, stwierdzili klubowicze.  Picoult podejmuje jednak tyle wątków, a styl ma tak przejrzysty, że nikt się jej utworami nie zawiedzie.         

Kolejne spotkanie DKK 26 sierpnia o godz. 17:00 w bibliotece. Przedmiotem dyskusji będzie książka popełniona przez Małgorzatę Niezabitowską „Składana wanna”.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.        

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

 16 czerwca 2011 r.

„Bez pożegnania” dla wszystkich

I cześć sagi Barbary Rybałtowskiej w gostycyńskim DKK

            Tuż przed wakacjami spotkaliśmy się w bibliotece, by omówić pierwszą część sagi Barbary Rybałtowskiej „Bez pożegnania”. Książka, napisana ciepłym i ujmującym językiem, opowiada historię matki i córki na tle burzliwych dziejów Polski XX wieku. Zosia i jej córka Kasia zostają wywiezione z Kresów na Syberię, a czas wielkiej próby udaje im się przetrwać tylko dzięki hartowi ducha matki. Za kanwę powieści posłużyły przeżycia samej autorki, która jako mała dziewczynka, podczas II wojny światowej, z Syberii, przez Pakistan, Iran, Ugandę wróciła z powrotem do Polski. 

            Autorka ma niezwykle proste pióro, a zarazem czarujące. Sprawia, że ma się ochotę całkowicie zatonąć w książce, a jej aromat, pasje, emocje i koloryt są na wyciągnięcie ręki, dlatego wszystkim klubowiczom podobała się niezmiernie. „To powieść specjalnie dla mnie” stwierdził Pan Andrzej, „na taką długo czekałem”.

            Ujmujący jest nie tylko styl, ale też temat poruszany w książce. Chociaż minęło już przeszło 60 lat od zakończenia wojny, to każdy z nas zetknął się kiedyś z opowieściami dziadków, bliskich czy sąsiadów, którzy ją przeżyli, niektórzy z nich zostali zesłani. Żal, że niektóre historie nigdy nie zostaną już dopowiedziane, a niektóre przepadły z kretesem. I dlatego powieść Rybałtowskiej jest tak bliska każdemu polskiemu sercu.

            Czytając, byliśmy, i ciągle jesteśmy, pełni podziwu dla ludzkiej wytrzymałości, fizycznej i psychicznej. Dla odwagi i zaradności Zosi oraz jej rezolutnej córki Kasi. Dlatego bez skrępowania polecamy wszystkim „jako odtrutkę na typowe dla polskiego obywatela poczucie przysmucenia”, jak napisał recenzent książki – Ernest Bryll.

            Kolejne spotkanie DKK 29 lipca o 17:00 w bibliotece, a omawiać będziemy „W naszym domu” Jodi Picoult.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 dkk_nowe.jpg [300x225] 

30 maja 2011 r.

  

Czy kwiat ligustru zerwany na Diabelskiej Górze może odmienić los kobiet?

Spotkanie DKK w Gostycynie

            Zakochana w Mazurach Katarzyna Enerlich w swych książkach pokazuje cichy świat prowincji, który może być naprawdę dobrym miejscem do życia. Po m.in. „Prowincji pełnej marzeń” i „Prowincji pełnej gwiazd” proponuje nam powieść „Kwiat Diabelskiej Góry”, której bohaterką jest czterdziestokilkuletnia Inga. Urodzona w Pustnikach, na Mazurach, w latach siedemdziesiątych wyjechała z matką do Niemiec. Czy rodzinną ziemię, heimat, da się wymazać z pamięci? Blask wspomnieniom przywraca wywiad z dawną gospodynią dworu Heimannów w przedwojennych Pustnikach, przeczytany w niemieckiej gazecie. Co wspólnego z historią Ingi ma też tajemniczy Michael poznany na bretońskiej plaży? Czy powrót do tytułowej Diabelskiej Góry może uratować prawo matki i córki do miłości?       

            Gostycyńskim czytelnikom powieść spodobała się ze względu na miejsce akcji, Mazury, o których rzadko do tej pory mieliśmy okazję czytać. Powieść wzbogaca naszą wiedzę o zwyczaje, przesądy i tradycje związane z tym regionem.

            Wywołała też rozmowę nt. ślubów post mortem, który zawarła jedna z bohaterek książki. Czy postąpilibyśmy tak samo, wiedząc że tą przysięgą, według przepowiedni zielarki, skażemy potomków na klątwę?

            Autorka w przyjemny sposób opowiada nam rodzinną historię, zaznacza, że fakty mieszają się z fikcją, a naprawdę chciałoby się uwierzyć, że to wszystko miało miejsce. Dodatek w postaci zdjęć jeszcze bardziej wpływa na wyobraźnię czytelnika i wiarygodność opisanych miejsce.

            Polecamy, porusza ważne tematy miłości nie tylko do innych ludzi, ale też do ziemi rodzinnej.

 Kolejne spotkanie DKK już 15 czerwca o 17:00, a omawiać będziemy „Bez pożegnania” Barbary Rybałtowskiej.

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.           

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

23 maja 2011 r.

Dla miłośników Mazur i historii

„Kwiat Diabelskiej Góry” w gostycyńskim DKK

kwiatdiabelskiejgorybprod58907106.jpg [184x274]

Miłośników Mazur i historii zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, 27 maja (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece. Omawiać będziemy „Kwiat Diabelskiej Góry” Katarzyny Enerlich. Bohaterką powieści jest czterdziestokilkuletnia Niemka, Inga, która urodziła się w Pustnikach, ale w latach siedemdziesiątych XX wieku wyjechała wraz z matką Rosemarie do Niemiec. Czy tajemniczy Michael, poznany przez Ingę na bretońskiej plaży ma jakiś związek z historią przedwojennego Pustnicka? Czy tytułowy kwiat ligustru zerwany na Diabelskiej Górze może zmienić złą wróżbę i ocalić prawo dwóch kobiet, matki i córki, do prawdziwej miłości?

Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki. 

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK Gostycyn

 maj 2011

4 lata DKK w Gostycynie

            Tak, to już 4 lata. Dokładnie 20 kwietnia 2007r. odbyło się w bibliotece 1. spotkanie - organizacyjne z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki. A już w maju omawiana była pierwsza książka. Obecnie klub zrzesza 9 osób, najwierniejsi klubowicze to: Wanda Krausa, Teresa Klawikowska, Maria Edwarczyk, Andrzej Pliszka, Joanna Porożyńska, Izabela Brząkała, Jerzy Prokopenko i Danuta Kwasigroch. Rocznicowe spotkanie nie mogło obyć się bez ustalenia najlepszych książek spośród omawianych w ostatnim roku działalności.

Na pierwszych miejscach znalazły się:

1.         Powieści Agnieszki Podoleckiej „Żar Sahelu” i „Za głosem sangomy”

2.         „Deszczowa noc” Jodi Picoult

3.         „Tylko między nami” Cathy Kelly.

            A na spotkaniu wzięliśmy na warsztat ostatnią z w/w pozycji i jeżeli ktoś nie miał jeszcze do czynienia z C. Kelly gorąco polecamy. Pomimo powagi poruszanych problemów (alkoholizm, zdrada małżeńska), z kart powieści bije optymizm oraz przekonanie, że dobro istnieje. To miła i ciekawa w odbiorze lektura, czytelnik zaintrygowany, jak potoczą się losy trzech sióstr i ich matki, szybko przebrnie przez nieco ponad 700s. powieści.

            Dyskusje toczyły się wokół Stelli, pięknej i ambitnej prawniczki, samotnej matki; Tary – świeżo upieczonej mężatki i zarazem wziętej scenarzystki telewizyjnej; najmłodszej siostry, artystki i wolnego ducha – Holly oraz ich matki – Rose. Z pozoru ich życie jest doskonałe, z bliska widać na życiorysie każdej z nich rysy i pęknięcia. „Nic nie jest takim, jakie się wydaje…”.

            Tej autorki polecamy również „Przyjaciółki od serca” i „Zawsze na zawsze”.

           Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.            

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

  p4270008.jpg [300x225]

p4270005.jpg [300x400]

p4270002.jpg [300x225]           

---------------------------------------------

22.03.2011 r.

„Żar Sahelu” i „Za głosem sangomy” w gostycyńskim DKK

      W lutym mieliśmy okazję gościć w Gostycynie autorkę powieści „Za głosem sangomy” i „Żar Sahelu”, panią Agnieszkę Podolecką. Na marcowym spotkaniu DKK wzięliśmy na warsztat obie jej powieści, których akcja dzieje się w Afryce. Gdy pierwszy raz ma się przed oczami „Żar Sahelu”, uwagę zwraca na siebie piękna kolorystycznie okładka z nietypową maską, zachęcająca do czytania. A jak przedstawia się treść?

Według czytelników dobrym zabiegiem było wykorzystanie wątku odnalezionego pamiętnika (Angielki, mieszkającej w Afryce na początku XX wieku). Powieści Agnieszki Podoleckiej są niebywałym źródłem wiedzy o Afryce, kulturze, zwyczajach i tradycjach. Rozmowy nt. medytacji, sił energii i szamanów można toczyć godzinami. Klubowicze przyznali jednogłośnie, że świata tego nie można lekceważyć. Czasami jednak autorka przybiera w swoim wypowiedziach ton dydaktyczny. Zakładamy, że jako doktorantka posiada ogrom wiedzy o Czarnym Lądzie i chce wszystkie informacje „sprzedać” w swoich książkach, czasami jednak ma się wrażenie przesytu.

            Jedna z klubowiczek miała zastrzeżenia, co do zakończenia „Za głosem sangomy”. „Bohaterowie za szybko otworzyli figurkę i rozszyfrowali tekst, przez to książka staje się mniej intrygująca”, opowiada pani Terenia. Ta powieść zachęca do rozmów o plemionach i  innych utworach, gdzie akcja dzieje się w Afryce, m.in. „Białej Masajce”.

            Czekamy na kolejną publikację pani Podoleckiej, wiemy że tym razem będzie to powieść dla… młodzieży.

           Kolejne spotkanie (rocznicowe - 4 lata DKK w Gostycynie) 27 kwietnia, przedmiotem dyskusji będzie „Tylko między nami” Cathy Kelly.

        Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

        Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

p3180006.jpg [300x225]

 

28.02.2011 r.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ PODOLECKĄ W GOSTYCYNIE

Agnieszka Podolecka to pełna życia i energii, przesiąknięta wiedzą o Afryce podróżniczka i pisarka. I takie też było jej spotkanie autorskie, które skupiło niemal 40 osób w sali kominkowej Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, ciekawe tematycznie, „inne niż wszystkie”, jak podsumowują uczestnicy. Przed dyskusją mieliśmy okazję posłuchać afrykańskiej muzyki w wykonaniu Habib Koite, a podczas rozmowy, oglądać multimedialną prezentację zdjęć z 3-letniego pobytu naszego gościa w Afryce. Autorka wraz z mężem mieli jedną noc na podjęcie decyzji o wyjeździe do RPA, zdecydowali się i mimo, że Pani Agnieszka nie wspomina nadzwyczajnie tej podróży, nie żałują. Tam spędziła najpiękniejsze święta w życiu, nad oceanem, zbierając z rodziną małże, które stanowiły jedyne danie ich świątecznej kolacji. A tak naprawdę pisarka pokochała Afrykę po powrocie, gdy pojawiły się sny o niej i zaczęła czytać fachową literaturę, wówczas zrozumiała że powinna napisać książkę. Tak powstała „Za głosem sangomy”, a później „Żar Sahelu”. Wiemy, że autorka skończyła też trzecią powieść, tym razem na prośbę córek, dla młodzieży.

Wspomina, że od dziecka otoczona była literaturą o innych kulturach, pamiątkami z podróży ojca, więc wybór orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim był naturalną koleją rzeczy. Żałuje tylko, że nie odbyła stażu w Indiach, gdyż program wymiany nie objął akurat jej rocznika. Zaległości nadrobiła już jako dorosła kobieta, wyjeżdżają na wycieczkę krajoznawczą wraz z rodziną.

Publiczność aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Gość odpowiadał na pytania o politykę apartheidu, swój sposób na pisanie o Afryce, system wartości mieszkańców Czarnego Lądu, czy wina południowoafrykańskie, podobno najlepsze. Jeden z najciekawszych tematów podjęliśmy na koniec, a mianowicie szamanizm i rolę szamana w plemionach afrykańskich. Wiemy, że autorka stara się o 2-tygodniowy pobyt u takiego szamana, by „zobaczyć od kuchni” przyuczanie sangomy. Badania te posłużą do napisania pracy doktoranckiej z szamanizmu południowoafrykańskiego, nad którym pani Agnieszka aktualnie pracuje.

Na zakończenie można było otrzymać autograf oraz zakupić książkę autorki. Nie zabrakło też rozmów w kuluarach i pamiątkowych zdjęć.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, dofinansowanego z Instytutu Książki, a jego organizatorami byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie, Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie.

 Klaudia Kwasigroch

GBP Gostycyn


p2230006.jpg [300x400]

21.02.2011 r.

„Nadobna dziewica” w DKK

Katya jest dziewczyną z niewłaściwym pochodzeniem, Marcus Kidder wywodzi się z zamożnego artystycznego rodu. Mimo to, mężczyzna żywi szczere zainteresowanie szesnastolatką. Darmo tu szukać cielesnych podtekstów, dziewczyna zostaje wciągnięta w ekscentryczną grę, w której jest tylko marnym trybikiem. Osią fabularną historii tego związku jest prastara pieśń „The Ballad of Barbara Allen”.

Nie jest to romans czy dzieło „na wpół gotyckiego stylu prozy”, jak reklamuje wydawca. Natomiast jeżeli czytelnik ma ochotę na dobrą książkę psychologiczną, to polecamy. Autorka jak zawsze porusza istotne problemy: granicy między uczuciem a niezdrową fascynacją, dopuszczalnych miedzy partnerami różnic – wieku, pochodzenia, zamożności, wreszcie zakodowanego w nas głęboko lęku przed starością. Więcej nie zdradzimy, bowiem zakończenie choć irytujące, jest zaskakujące.

Nie mogliśmy pozostać dyskusyjnie obojętni na związek szesnastolatki z niespełna siedemdziesięcioletnim mężczyzną. I mimo, że spotkaliśmy się już z tym wątkiem w literaturze omawianej na DKK („Miłość w czasach zarazy”), dalej poszukiwaliśmy powodów. Czy dla Katyi, dziewczyny z biednej, patologicznej rodziny rekompensatą znajomości były pieniądze lub prestiż? A może rzeczywiście pokochała starszego Pana Kiddera?

Autorka ma niewątpliwie dobry styl, jak przystało na pretendentkę do Literackiej Nagrody Nobla. Umie też wzbudzić emocje i tak poprowadzić narrację, by pozostawić czytelnika z pytaniami…

Jedyny zarzut, jaki stawiamy, to nieprecyzyjna korekta. Takich smaczków jak „ręcznik kompielowy” czy „podawając napoje” było więcej.

Tej autorki polecamy „Córka grabarza”.

 Kolejne spotkanie odbędzie się 18 marca o godz. 17:00 w bibliotece, a omawiać będziemy „Żar Sahelu” i „Za głosem sangomy” Agnieszki Podoleckiej.

 Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

dkk_2202.jpg [300x225] dkk_2202_2011.jpg [300x225]

 

14.02.2011 r.

Związek szesnastolatki z panem tuż przed siedemdziesiątką?

W powieści Joyce Carol Oates – tak!

Ona jest dziewczyną z niewłaściwym pochodzeniem, On wywodzi się z zamożnego artystycznego rodu. Mimo to, pan Kidder, żywi szczere zainteresowanie młodziutką Katyą. Darmo tu szukać cielesnych podtekstów, dziewczyna zostaje wciągnięta w ekscentryczną grę, w której jest tylko marnym trybikiem. Zapraszamy na spotkanie DKK, podczas którego podejmiemy dyskusję nad książką „Nadobna dziewica” Joyce Carol Oates. Już 18 lutego (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece. Zapraszamy.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

nadobna_dziewica.jpg [189x267]

 

07.02.2011 r

W afrykańskich klimatach

Spotkanie autorskie z Agnieszką Podolecką

 Już 23 lutego br. (środa) przygotowaliśmy dla zainteresowanych spotkanie autorskie z Agnieszką Podolecką, autorką książek, których akcja rozgrywa się w Afryce. „Żar Sahelu” oraz „Za głosem Sangomy” zyskały uznanie m.in. Małgorzaty Kalicińskiej („Miłość nad rozlewiskiem”) i Katarzyny Dowbor. Podczas spotkanie będzie można posłuchać afrykańskiej muzyki oraz obejrzeć multimedialną prezentację z wyprawy autorki na Czarny Ląd. Po dyskusji możliwość zakupienia książek oraz otrzymania autografu. Zapraszamy serdecznie na godz. 17:00 do sali kominkowej w GOK-u. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gostycynie.

 zar_sahelu_okladka_frontowa.jpg [300x441]

 Agnieszka Podolecka: urodzona w Sri Lance, wychowana w Gdyni, absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od dzieciństwa fascynowała się innymi religiami i kulturami. Dorastała otoczona magią egzotyki i zawsze poszukiwała głębi w innych tradycjach. Gdy los rzucił ją na kilka lat do Republiki Południowej Afryki, wykorzystała ten czas na poznawanie jej mieszkańców, mówiących licznymi językami, wierzących w różnych bogów, mających obyczaje zupełnie odmienne od europejskich. Medytowała pod opieką szamana, rozmawiała z ludowymi uzdrowicielami. Na bazie swych przeżyć napisała „Za głosem sangomy”, powieść, która tchnie miłością do Afryki, ale zachowuje zdrowy dystans do nieakceptowanych przez nas obyczajów. Akcja jej drugiej książki, „Żar Sahelu”, zabiera nas w podróż po Afryce Zachodniej, gdzie bohaterowie muszą się zmierzyć z dziką przyrodą, własnymi problemami i… zaskakującą ich nagle miłością. A wszystko pod czujnym okiem szamanów, Dogonów i Tuaregów.

Obecnie Autorka mieszka na wsi pod Warszawą. Pisze doktorat na temat szamanizmu południowoafrykańskiego.

24.01.2011 r.

Co jesteś zdolny zrobić dla miłości?

„Deszczowa noc” Jodi Picoult w gostycyńskim DKK.   

 Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gostycynie poświęcone było powieści Jodi Picoult „Deszczowa noc”. W małym amerykańskim miasteczku, na progu komisariatu, Jamie MacDonald pojawia się z ciałem żony i wyznaje, że własnoręcznie ją zabił. Cameron, szef policji, nie bacząc na łączące go z Jamiem więzy krwi, aresztuje kuzyna bez wahania. Po stronie skazanego staje natomiast żona Cama - Allie, uwiedziona wizją mężczyzny, który tak bardzo kocha kobietę, że nie jest w stanie odmówić żadnej jej prośbie… Nawet zabójstwa. W tym samym czasie w mieście pojawia się Mia, do której Cam czuje irracjonalny pociąg i z którą nawiązuje romans.

            O Jodi Picoult słyszeliśmy tyle dobrego, że postanowiliśmy w klubie wziąć na warsztat jedną z Jej ostatnich książek. Rzeczywiście autorka po raz kolejny pokazała klasę. W „Deszczowej nocy” (tytuł oryginalny Mercy) porusza trudne i kontrowersyjne tematy eutanazji i zdrady małżeńskiej. Tematy, na które można debatować bez końca, a i tak, to co z początku jest oczywiste, zupełnie inaczej wygląda na koniec. A każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Cieszy profesjonalne podejście pisarki, która nie opowiada się po żadnej stronie, przytacza jedynie argumenty.

            Porozmawialiśmy też o strukturach szkockiego klanu, o zadaniach i obowiązkach spoczywających na jego naczelniku. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć postępowanie Camerona, który pełnił taką funkcję.

            Niewątpliwie Picoult, mimo ogłoszenia wyroku sądu, zostawia czytelnika z masą pytań etycznych, na które musi sobie odpowiedzieć sam.

            Tej autorki polecamy szczególnie „Bez mojej zgody”.

 Kolejne spotkanie 18 lutego, o godz. 17:00 w bibliotece. Omawiać będziemy „Nadobną dziewicę” Joyce Carol Oates.

  Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 deszczowanoc_jodipicoultimages_big19788376481296.jpg [300x488]

22.12.2010 r.

Indie Kreta

 

„Pan od pogody”, znany dziennikarz i podróżnik, Jarosław Kret jest z wykształcenia orientalistą. W Indiach spędził kilka lat, mieszkając w indyjskiej rodzinie. W swojej książce „Moje Indie” przybliża czytelnikowi tamtejszą codzienność, oryginalne święta, snuje anegdoty. Całość ilustruje fotografiami, swojego autorstwa. Czy Jego opowieść zachęca do podróży?

Zaczniemy może nietypowo od tego, co się klubowiczom nie podobało. Pan Kret denerwuje czytelnika dość często pojawiającymi się powtórzeniami tekstu. Powoduje to dezorientację, gdyż przecież kilkanaście stron wcześniej czytaliśmy jota w jotę taki sam akapit. Mało tego, opisy pod zdjęciami (dzięki którym książka zyskuje na wartości) są żywcem wyciągnięte z treści książki.

Jest kilka tematów, które naszym zdaniem nic nie wnoszą. Niepotrzebne były długie wywody na temat typów kobiet czy specyfiki tamtejszej muzyki. Gmatwanina pojęć z której dla czytelnika książki o podróżach nic nie wynika. Za to pojawiają się też świetne rozdziały chociażby „Maharadźa tysiąca i jednego uśmiechu”, w którym autor przekazuje osobiste wrażenia z pobytu w pałacach maharadźy Dźam Saheba, który podczas II wojny światowej pomagał kobietom i dzieciom zgromadzonym przy armii Władysława Andersa. Świetny rozdział „Ostatnie Shangri La” o państwie Buthan. Zatem pan Kret potrafi, tylko nie do końca przemyślał kompozycję i dopracował swoją książkę. Pochwała dla Świata Książki za świetną oprawę książki.

Podczas spotkania klubowicze wybrali też najlepsze tytuły, z wszystkich omawianych w 2010r. Oto klasyfikacja:

 1. „Chata” William P. Young
 2. „Księgarz z Kabulu” Asne Seierstad i „Czekając na miłość” Sandra Brown
 3. „Będziesz tam?” – Guillaume Musso i „Marina” Carlos Ruiz Zafon

 Następne spotkanie 21 stycznia 2011r. o godz. 17:00 w bibliotece. Omawiać będziemy „Deszczową noc” Jodi Picoult.

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

pc150001.jpg

pc150004.jpg

pc150005.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09.12.2010 r.

Indie według Kreta

„Pan od pogody”, znany dziennikarz i podróżnik, Jarosław Kret jest z wykształcenia orientalistą. W Indiach spędził kilka lat, mieszkając w indyjskiej rodzinie. W swojej książce „Moje Indie” przybliża czytelnikowi tamtejszą codzienność, oryginalne święta, snuje anegdoty. Całość ilustruje fotografiami, swojego autorstwa. Zapraszamy na dyskusję o książce 15 grudnia 2010r. na 17:00 do biblioteki.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

indie_dkk.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29.11.2010 r.

„Wąż w kaplicy”

W mroźny listopadowy wieczór spotkaliśmy się, by wziąć na warsztat „Węża w kaplicy” Tomasza Piątka (gość spotkania autorskiego, które odbyło się w bibliotece na początku miesiąca). Powieść, zapowiadana jako historiozoficzna – brawurowa i buntownicza, próbuje odpowiedzieć na pytanie jak pojąć naród poddany dziwnej hipnozie poświęcenia, gdzie co pokolenie oddaje się w ofierze najmądrzejszych i najdzielniejszych? Główny bohater, Andreas Issli czuje się obco w Krakowie u schyłku austro - węgierskiego cesarstwa. Pół Szwajcar, pół Włoch zaprzyjaźnia się z Jankiem, polskim chłopcem z patriotycznej rodziny. I zaczyna poszukiwać odpowiedzi na pytanie o naród polski oraz jego pragnienia.

Tym razem klubowicze nie wybierali najlepszych fragmentów, ale ogłosili za najciekawszy pierwszy rozdział „Galicyjska wiosna”, najbardziej rozbudowany, wstępny – wprowadzający najważniejsze postacie i wydarzenia. Niezła zapowiedź, gdyby nie fakt, że pozostałe trzy rozdziały zostały opisane skrótowo. Po rozmowie z autorem wiemy już, że częściowo utożsamia się on z bohaterem, stąd taka taktyka. Najpiękniejsze są lata dzieciństwa…

Książka wywołała dyskusję o psychiatrii i psychoanalityce (bohater studiuje psychiatrię w Wiedniu). O dzieciach z rodzin wielonarodowych, zagubionych. Gdzie jest ich miejsce, do jakiej kultury przynależą? Domyślamy się, że wątek również zaczerpnięty z życia autora, w którym płynie rosyjsko – ukraińsko – tatarska krew.

Literatura nie jest łatwa, Piątek nie pisze dla „przeciętnego” czytelnika, bo uważa że takich nie ma. Książka o Polsce i Polakach. Gorszy, smuci, zmusza do zastanowienia się nad polskością.

Następne spotkanie 15 grudnia o godz. 17:00, a omawiać będziemy „Moje Indie” Jarosława Kreta.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

biblioteka.jpg

21.11.2010 r.

Piątek w Gostycynie

9 listopada br. mieliśmy okazję gościć w Gostycynie Tomasza Piątka, polskiego pisarza i dziennikarza. Na spotkaniu obecni byli m.in. członkowie DKK z Gostycyna oraz Pruszcza, miłośnicy literatury i przyjaciele biblioteki. Rozpoczęliśmy naturalnie od przybliżenia uczestnikom spotkania dorobku literackiego pana Tomasza oraz krótkiej noty biograficznej. Autor ma na swoim koncie już 13 powieści wydanych w ciągu zaledwie 8 lat, teraz, jak sam twierdzi, będą 2-3 lata przerwy. Rozmowy toczyły się wokół „Kilka nocy poza domem”, debiutanckiej „Heroiny”, „Bagna” i przede wszystkim ostatniej „Wąż w kaplicy”. Może niektórych zdziwi, że autor zapytał członków DKK o wrażenie i spostrzeżenia, właśnie z tej książki. (Będzie tematem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Gostycynie – 26 listopada). Rozmowy toczyły się na najróżniejsze tematy, począwszy od studiów w Mediolanie, poprzez „Krytykę Polityczną” na przepisach kulinarnych skończywszy. Jak się bowiem okazuje, autor jest bardzo dobrym kucharzem i znawcą kuchni włoskiej. Z góry uprzedzamy, że nie podejmie się napisania poradnika o tej tematyce. Dowiedzieliśmy się skąd w żyłach autora rosyjsko – ukraińsko - tatarska krew i jednym chórem twierdzimy, że to temat na niezwykle ciekawą książkę. Nie zabrakło pytań ze strony publiczności, m.in. o wypowiedź nt. „dopalaczy” czy stosunek polityków do ludzi pióra. Pan Tomasz jest zwolennikiem spotkań autorskich, tych o charakterze nie marketingowym. O literaturze trzeba rozmawiać, a nie wypytywać czytelników, co chcieliby przeczytać. Jest więc szansa, że zawita jeszcze w naszych pięknych okolicach. Nie zabrakło autografów i wspólnych zdjęć. Na spotkanie przybyło ok. 25 osób

pb090024.jpg

pb090026.jpg

pb090036.jpg

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

18.10.2010 r.

„Księgarz z Kabulu”

 

Asne Seierstad dotarła do Afganistanu w 2001r., podobnie jak inni dziennikarze, tuż po upadku reżimu talibów. Miała szczęścia poznać w Kabulu księgarza Sułtana Chana i zamieszkać w Jego domu. Tak powstaje fascynująca opowieść o historii Afganistanu przeplatana opowieściami członków rodziny Sułtana. „Księgarz z Kabulu” to kolejna książka, która pozwala nam zagłębić się w historię i tradycje Afganistanu. Dla nas, czytelniczek, niezrozumiałe jest traktowanie tamtejszych kobiet jako narzędzia do pracy. Dlatego tak ciężko było nam pogodzić się z losem Leili, wykorzystywanej do pracy, poniewieranej, której marzenie bycia nauczycielką zostało zrównane z piaszczystą ziemią kraju. A miłość do ukochanego zabita przez własnego brata.

Co nas najbardziej zaszokowało? Może buzkaszi, gra zespołowa i walka o korpus cielaka bez głowy? Albo wykorzystywanie 14-letnich dziewczynek? Czy mord wykonany przez braci na własnej siostrze, na polecenie matki, za to tylko, że spotkała się z mężczyzną. Afganistan szokuje prawie wszystkim. Czytając takie treści nie cieszy nawet polski akcent, oglądane przez jednego z bohaterów polskie bajki. Zainteresowanym tematyką polecamy „Tysiąc wspaniałych słońc” Khaleda Hosseini.

A następne spotkanie poświęcone będzie Tomaszowi Piątkowi i jego „Wężowi w kaplicy”. Zapraszamy.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

dkk.jpg

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11.10.2010 r.

Księgarz z Kabulu

Asne Seierstad dotarła do Afganistanu, podobnie jak inni dziennikarze, tuż po upadku reżimu talibów. Miała szczęścia poznać w Kabulu księgarza Sułtana Chana i zamieszkać w Jego domu. Tak powstaje fascynująca opowieść o historii Afganistanu przeplatana opowieściami członków rodzinny Sułtana. Zapraszamy na dyskusję 15 października br. (piątek) o godz. 17:00.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

 

ksiegarzzkabulu_asneseierstad.jpg

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20.09.2010 r.

Rok niebezpiecznego gotowania:

Dobrze jest mieć pomysł na życie. Zwłaszcza, jak aktualne nie sprawia nam satysfakcji. Julia Powell: z zawodu sekretarka, z zamiłowania aktorka, właścicielka dwóch kotów i żona jednego męża postanawia zaryzykować wszystko co ma i wprowadza w życie projekt „Julie/Julia”. Przez rok będzie uparcie realizowała 524 przepisy z książki „Doskonalenie francuskiej sztuki kulinarnej” Julii Child. Swoje zmagania opisuje na blogu. Czy szalony projekt odmieni życie Julii?

„Prawdziwy klejnot prześmiewczy” i „radosna, pełna humoru” wołają do nas recenzje z okładki „Julie&Julia. Rok niebezpiecznego gotowania” Julie Powell. Momentami książka rzeczywiście jest śmieszna, bo przygotowanie homarów to dla bohaterki nie lada wyzwanie. Jednak to „momentami” zdarza się zdecydowanie za rzadko. A może amerykańskie poczucie humoru odbiega nieco od polskiego, uśmiechają się klubowicze. Czytelniczki – panie domu zawiodły się. W książce o podtytule „Rok niebezpiecznego gotowania” powinien znaleźć się chociaż jeden dokładny przepis, taki od A do Z. Taki, który możnaby wypróbować w domu i poczuć lepiej smak książki. Niestety. Za to rozgorzała dyskusja nt. przepisów kulinarnych klubowiczów. Ach, ale było apetycznie.

Zdecydowany minus za brak przybliżenia postaci Julii Child, kucharskiego autorytetu głównej bohaterki. Ten defekt zretuszowała reżyserka filmu, Nora Ephron, która poświęciła postaci więcej uwagi i czasu. A niezawodna Maryl Streep odegrała rolę idealnie. Film polecamy, koniecznie!

I zapraszamy na spotkanie 15 października. Jak zawsze o 17:00 w bibliotece. Dyskutować będziemy o książce „Księgarz z Kabulu” Asne Seierstad.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

 

p9170001.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

524 przepisy w 365 dni

 

09.09.2010 r.

Julie, sekretarka i niezrealizowana aktorka postanawia odmienić swoje życie. Na szalę stawia swoje małżeństwo, pracę, dobrobyt dwóch kotów i postanawia… gotować. Czy bohaterce uda się zrealizować projekt „Julie & Julia”, mający na celu przygotowanie w ciągu roku wszystkich potraw z książki „Doskonalenie francuskiej sztuki kulinarnej”? Zapraszamy, nie tylko miłośniczki gotowania, na kolejne spotkanie DKK 17 września (piątek), o 17:00 w bibliotece.

indeks.jpg

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„Sekret” odkryty:

25.08.2010r.

 

„Sekret” to nie lekka, ani też nawet ciężka beletrystyka, to swojego rodzaju poradnik psychologiczny „jak żyć”, by osiągnąć sukces na każdym polu. „Dowiesz się, jak posługiwać się Sekretem w każdym aspekcie życia – czy chodzi o pieniądze, zdrowie, relacje z innymi ludźmi, szczęście…” czytamy na okładce. Rhonda Byrne wyruszyła w odkrywczą podróż, by przedstawić Sekret całemu światu. Co Jej się skrupulatnie udaje. Książka została wydana w prawie 40 krajach, przetłumaczona na 20 języków a sprzedano niemal 10 mln egzemplarzy. Sprawdźmy zatem czy warto było ją przeczytać i jaki to Sekret? Ów Sekret to siła przyciągania. Nasze myśli i uczucia wędrują do wszechświata i mogą, zdaniem autorki, przyciągnąć co tylko chcemy. Ale „kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć” pisał już Paulo Coelho.

p8250022.jpg

p8250013.jpg

Większość czytelników podeszła do tej teorii sceptycznie, choć z uśmiechem na twarzy. Zawsze można spróbować. Nie od dzisiaj wiadomo, że pozytywne myślenie i wiara w siebie mogą zdziałać cuda. Jak dla klubowiczów za mało w książce konkretnych przykładów, za dużo wypowiedzi „duchownych, nauczycieli, projektantów i publicystów”, którzy Sekret wykorzystują na co dzień.

Polecamy książkę, gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie, wyniesie trochę optymizmu i może następnego dnia po przeczytaniu wstanie, dziękując za to, co posiada.

Kolejne spotkanie 17 września 2010r. o godz. 17:00 Pod dyskusję poddamy „Julie & Julie” Julie Powell.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

23.08.2010 r.

Odkrywamy tajemnice „Sekretu”

25 sierpnia (środa) o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie DKK. Tym razem dyskutować będziemy o książce Rhondy Byrne „Sekret”. Czy rozumiejąc siłę przyciągania można mieć wszystko, być wszystkim albo robić wszystko, czego tylko pragniesz? Przeczytaj i sprawdź.

images.jpg

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

15.06.2010 r.

„Ciotka Julia i skryba” Mario Vargas Llosy:

„Ciotka Julia i skryba” to autobiograficzna historia młodego studenta prawa w Limie, dorabiającego w rozgłośni radiowej. Na łamach powieści toczą się dwa nurty. Pierwszy to niemożliwa do zaakceptowania miłość głównego bohatera do starszej od siebie ciotki Julii. Drugi, znajomość z tytułowym skrybą, autorem popularnych radiowych słuchowisk. Zastosowany przez Llosę zabieg wplątania w główną fabułę odcinków radiowych nowel nie od razu daje się rozpoznać. Początkowo czytelnik uważa, że autor po prostu opowiada kilka historii, które w zakończeniu zepnie wspólną klamrą. Zdecydowanie to nowele wzbudzają najwięcej emocji. W jaki sposób autor chce je zakończyć? Dlaczego żaden wątek nie łączy się z innym. Mamy historię księdza o nowoczesnych poglądach, Murzyna niemowę, utalentowanego muzyka kalekę i wiele innych, które nijak do siebie nie pasują i zawsze kończą się w kulminacyjnym momencie. A jednak wszystkie doczekają się zakończenie, niekoniecznie pozytywnego. Wielkim autem powieści jest nieszablonowość bohaterów. I tak jak tytułowy skryba, Pedro Camacho, zdobył sobie wśród klubowiczów rzeszę wielbicieli, tak postać ciotki Julii uznana została za niepotrzebną… Choć bez niej nie byłaby to powieść autobiograficzna. Tytułowa ciotka Julia, to pierwsza żona Mario Vargas Llosy i to jej „tyle zawdzięczamy – ja i ta powieść”, pisze Llosa w dedykacji. Na motywach książki powstał w 1990r. amerykański film z Peterem Falkiem w roli skryby i Keanu Reevesem jako studentem. Niestety słabo zachowano ducha powieści. Film może się podobać, podobnie jak książka, dzięki kreacji skryby.

 

 Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.06.2010 r.

„Ciotka Julia i skryba”

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w piątek o godz. 17:00 do biblioteki. Omawiać będziemy powieść jednego z poważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla - Mario Vargas Llosy „Ciotka Julia i skryba”.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

ciotkajuliaiskryba_mariovargasllosa_images_big_19_9788324009527.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.05.2010 r.

„Chata”, gdzie tragedia zderza się z wiecznością:

Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa, Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie ukrytej na pustkowiach Oregonu znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie na weekend do tej właśnie chaty. Z zaproszenia skorzysta, by zadać jedno z licznych pytań, które nurtuje Go od śmierci córki: „Jeśli Bóg jest wszechmocny i pełen miłości, dlaczego nie zrobi czegoś z cierpieniem i złem w naszym świecie?”.

Książka była zbyt religijna, by wydały ją świeckie wydawnictwa, z drugiej strony zbyt świecka, by zainteresowały się nią te katolickie. Pierwszy wydawca sprzedawał ją z własnego garażu, a w reklamę zainwestował… 300 dolarów. Dlaczego odniosła sukces? Przeczytaj! Będziesz chciał, żeby przeczytali ją wszyscy Twoi znajomi. Oto sukces „Chaty”.

Czy powieść Williama P. Young’a jest prawdziwa? Autor, przyjaciel głównego bohatera, szczerze wierzy w zapis tej historii i opowieść Macka. Klubowicze na to pytanie odpowiedzieli w swoim sercu, bo fakt, że niektórych rzeczy nie da się udowodnić naukowo, nie oznacza, że nie są prawdziwe.

Dyskusja skoncentrowała się m.in. na pojęciu wolności. Czy taka istnieje? Czy może ograniczają nas: dziedzictwo genetyczne, specyficzne DNA, wpływ środowiska, nawyki, reklama, propaganda i wiele innych czynników? Czy potrafimy wybaczyć? Wybaczyć to przecież nie znaczy zapomnieć. Czy istnieje pojęcie dobra i zła. Skoro dla każdego z nas co innego jest dobre, a swoje zdanie zmieniamy kilka razy w życiu pod wpływem doświadczeń. Jeśli dodamy do tego miliardy takich jak my, którzy „dobro” i „zło” interpretują z własnego punktu widzenia, wyjdzie nam niezły bałagan.

Uwagę czytelników przykuła postać Trójcy Świętej, której wyobrażenie jest inne od ugruntowanego w naszej wyobraźni. Bóg – Afroamerykanka, Jezus – niezbyt przystojny cieśla i Duch Święty – Sarayu, Azjatka. Bóg to Miłość i przede wszystkim to jest przesłanie książki.

Kolejne spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2010r. o godz. 17:00 w bibliotece. Tematem dyskusji będzie „Ciotka Julia i skryba” Mario Vargas Llosa.

Klaudia Kwasigroch

GBP Gostycyn

p5140216.jpg

 

p5140220.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

29.04.2010 r.

36 omówionych książek i 5 spotkań autorskich w ramach DKK:

To wynik 3 lat działalności gostycyńskiego DKK, który w kwietniu obchodzi swoje urodziny. Tym razem omówiono książkę Sandry Brown, jednej z najpopularniejszych autorek literatury kobiecej. Do naszych rąk trafiła powieść „Czekając na miłość”, która nie powaliła klubowiczów na kolana, ale płci pięknej z pewnością przypadła do gustu. To historia Marnie, samotnie wychowującej dorastającego syna. W jej życiu pojawia się nagle znany astronauta – Law, który otrzymuje anonimowe listy, jakoby syn Marnie jest również jego synem. Wyjawienie przez kobietę sekretu swojego życia może spowodować, że straci nie tylko syna, ale także i mężczyznę, którego kocha jak nikogo wcześniej. Książkę czyta się szybko, stylowi Sandry Brown też nie można nic zarzucić. Polecamy zdecydowanie paniom, jako przyjemne oderwanie od życia codziennego. Czytelnikom poszukującym mocniejszych wrażeń proponujemy m.in. „Mistyfikację”, „Szaradę” czy „Piętno skandalu” tej autorki. Jest bowiem uznaną pisarką thrillerów, za które otrzymała w 2008r. prestiżową nagrodę Thriller Master.

Na spotkaniu, które odbyło się 23 kwietnia wybraliśmy 5 najlepszych książek, spośród wszystkich omówionych. Ranking klubowiczów przedstawia się następująco:

 1. „Katedra w Barcelonie” Ildefonso Falcones
 2. „Trzynasta opowieść” Diane Setterfield
 3. „Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafon
 4. „Zagubieni w Tokio” Marcin Bruczkowski
 5. „Kurs do Genewy” Bartłomiej Rychter i „Płonął ogień twoich oczu” Tracy Chevalier

100_6912.jpg

100_6916.jpg

To były prawdziwe urodziny. Nie zabrakło tortu i prezentów. Klubowicze otrzymali prezentację ze zdjęć, wykonanych oczywiście podczas spotkań.

Na kolejne spotkanie, 14 maja br. na godz. 17:00, zapraszamy nie tylko stałych klubowiczów. Omawiać będziemy „Chatę” Williama P. Young’a, więc będzie okazja żeby pofilozofować.

Pozdrawiam

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

23.03.2010 r.

19 marca gostycyński klub dyskusyjny debatował nad „Marina”:

 

Zafon, ostatnio jeden z najpoczytniejszych pisarzy na świecie, przekazuje na ręce czytelników nową powieść „Marinę”. Ponownie przechadzamy się uliczkami Barcelony, tym razem lat osiemdziesiątych XX wieku. Odkrywamy losy Oscara i towarzyszki jego przygód – Mariny, która jest równie fascynująca, jak skrywane przez bohaterów tajemnice. Dokąd doprowadzi bohaterów trop damy w czerni i symbol motyla z rozpostartymi skrzydłami?

Te tajemnice rozwikłał na łamach powieści Zafon, natomiast klubowicze zastanawiali się, skąd u autora sentyment właśnie do tej, nie innej powieści. Napisana w Los Angeles w latach 1996 i 1997 jest czwartą i ostatnią powieścią skierowaną dla młodzieży. Sam autor uważa, że najbardziej osobistą. Ale dlaczego…? Tej tajemnicy przed nami nie odkrył.

„Marina” według opinii klubowiczów na tle „Cienia wiatru” i „Gry anioła” wypada przeciętnie. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to powieść skierowana do czytelnika młodszego, wartość powieści wzrasta. Nie zabrakło w niej chwili zadumy i nostalgii. Jest wielka miłość i dreszczyk emocji. A wszystko to połączone wspaniałym stylem identyfikującym Zafona. Polecamy młodzieży, jako alternatywę w świecie ogarniętym przez kulturę masową.

Słabe strony. Jak twierdzi p. Terenia, po przeczytaniu poprzednich książek, można bez problemu rozwikłać tajemnice i domyślić się, jak pracuje Zafon i co się stanie. Dlaczego? Każda kolejna powieść Zafona czerpie z „Mariny”. (Np. nie mamy co prawda cmentarza na Sarria ale Cmentarz Zapomnianych Książek.)

„W każdym bądź razie nie polecam czytania przed spanie” - ostrzega p. Jola. Zgadzamy się. Chwilami surrealistyczna historia rodem z Frankensteina może przestraszyć.

od_lewej_apliszka__dkwasigroch_wkrausa_jprokopenko__tklawikowska.jpg

Fot.1 - od lewej: A. Pliszka, D. Kwasigroch, W. Krause, J. Prokopenko, T. Klawikowska.

 

100_6866.jpg

Fot. 2

100_6868.jpg

Fot. 3

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

15.03.2010 r.

„Marina” – nowa powieść Zafona w gostycyńskim DKK:

„Cień wiatru” i „Gra anioła” Carlosa Ruiza Zafona, to książki które stały się fenomenem literackim na skalę międzynarodową. Przełożone na ponad 40 języków podbiły serca milionów czytelników na wszystkich kontynentach. Czy „Marina”, historia rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów, również wzbudzi zainteresowanie klubowiczów? Zapraszamy do dyskusji już w piątek – 19 marca, na godz. 17:00 do biblioteki.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

24.02.2010

„Przeżyć z wilkami” Mishy Defonseca

Zbyt nieprawdopodobna by mogła się podobać:

„Przeżyć z wilkami” to historia żydowskiej dziewczynki, która w wieku 7 lat zostaje sama na świecie. Jej rodzice zostają aresztowani przez Niemców, a dziewczynka znajduje, za odpowiednie pieniądze, schronienie u kobiety, która w żadnym wypadku nie traktuje jej przyzwoicie. Jako żydowskie dziecko postanawia wyruszyć na wschód w poszukiwaniu rodziców. Wędruje pieszo przez Belgię, Niemcy, Polskę aż na Ukrainę. Kradnie. Żyje wśród wilków, do których coraz bardziej się upodabnia.

Ta historia wydaje się nieprawdopodobna? I taka rzeczywiście jest. Powieść reklamowana była jako „prawdziwa historia o przeżyciu Zagłady”, a w rzeczywistości autorka nawet nie jest Żydówką – jej prawdziwe nazwisko to Monique De Wael. Dopiero po naciskach historyków, w 2008 roku, autorka przyznała, że cała historia jest wytworem jej wyobraźni. Z plakatów, nakręconego już w tym czasie filmu, musiały zniknąć napisy „oparte na prawdziwej historii”.

Dla klubowiczów jednogłośnie: za dużo fantazji. 7-letnia dziewczynka kradnie ubrania i jedzenie, czasami zjada nawet padlinę, co nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Wędruje w zimie, przeprawia się przez rzeki, ale nie choruje? Po wielu dniach tułaczki ma w sobie tyle siły, by pobić stalowym prętem mężczyznę, który zabił Mamę Ritę – zaprzyjaźnionego wilka. Trzeba przyznać, że fantazję Defonseca ma nieograniczoną.

Za to plus za ładny styl.

Zapraszamy na kolejne spotkanie - 19 marca (piątek), na godz. 17:00 do biblioteki.

Tym razem na tapecie jeden z głośniejszych pisarzy ostatnich lat – Carlos Ruiz Zafon i jego powieść „Marina”.

joanna_porozynska__andrzej_pliszka.jpg

Fot. Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki: Joanna Porożyńska, Andrzej Pliszka.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

17.02.2010

„Przeżyć z wilkami” Misha Defonseca

 

Tematem kolejnego spotkania gostycyńskiego DKK będzie fascynująca historia 7-letniej żydowskiej dziewczynki, która w poszukiwaniu rodziców deportowanych z Belgii do obozu zagłady w 1941r., przemierzyła w zawierusze wojennej pieszo trzy tysiące kilometrów, znajdując schronienie wśród wilków. Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszamy 19 lutego (piątek) na godz. 17:00 do biblioteki.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

przezyc_z_wilkami.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

19.01.2010

„Będziesz tam?” G. Musso

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Gdybyś mógł zmienić czas, co zmieniłbyś w swoim życiu? Czy miałbyś dość odwagi, by nadać mu nowy sens? Dokąd byś poszedł i z kim? Między innymi na takie pytania mogli odpowiedzieć sobie na piątkowym spotkaniu członkowie gostycyńskiego DKK. Kolejną książką na klubowej tapecie była „Będziesz tam?” młodego francuskiego pisarza – Guillaume Musso.

Pretendent do korony najpopularniejszego pisarza Francji opowiada historię Elliotta Coopera, znanego chirurga, który zmaga się ze śmiertelną chorobą. Największą radością jego życia jest córka Angie, największym pragnieniem – jeszcze raz ujrzeć ukochaną Ilenę. Jego marzenie może się spełnić – Elliott otrzymuje w prezencie 10 pigułek umożliwiających podróż w czasie.

dkk_sty.jpg

Fot. 1 i 2 Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki

dkk_sty_2.jpg

To właśnie owe podróże musieliśmy sobie na spotkaniu dokładnie, krok po kroku, opowiadać. Kiedy mamy do czynienia z 30 – kiedy z 60-letnim Eliotem? Czy Ilena jeszcze żyje? Kiedy tak naprawdę zakończyła się przyjaźń Elliotta z Mattem.? To niby tylko dziesięć 20-minutowych podróży, a można się przy czytaniu nieźle zakręcić.

Jednak książka jednogłośnie się podobała. Wywołała burzę na temat podróży w czasie, równoległych światów i „efektu motyla”. Były odważne wypowiedzi, kto zdecydowałby się na łyknięcie pigułek, a komu podoba się życie takim, jakie jest.

Polecamy inną książkę autora „Uratuj mnie”, która wśród klubowiczów już w obiegu. Zapraszamy także na spotkanie 19 lutego, omawiać będziemy „Przeżyć z wilkami” Mishy Defonseca.

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

GBP Gostycyn

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Będziesz tam?

Na pewno raz, każdy z nas, zadał sobie pytania „Gdybym mógł cofnąć czas, co zmieniłbym w swoim życiu? Czy miałbym dość odwagi, by nadać mu nowy sens? Dokąd bym poszedł? I z kim?”. Taką okazję ma Elliot Cooper, bohater książki „Będziesz tam?” Guillaume Musso. Przeczytaj i sprawdź, czy rzeczywiście młody autor słusznie został pretendentem do korony najpopularniejszego pisarza Francji.

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie DKK, 15 stycznia (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

Na zdjęciu poniżej: okładka książki

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Spotkanie DKK z 18 grudnia 2009 r.

„Tysiąc drzewek pomarańczowych”

 

Kathryn Harrison napisała magiczną opowieść, gdzie historia splata się z baśnią. Opowiada jednocześnie o losach pięknej Francisci de Luarca, córki hodowcy jedwabników i Marie Louise de Burbon, królowej Hiszpanii. Ich losy, zdawałoby się odległe, biegną blisko siebie. Obie staną się ofiarami przeznaczenia w świecie naznaczonym piętnem Inkwizycji.

Już sam tytuł pobudza wyobraźnię. Niektórzy z przekonaniem twierdzą, że drzewko pomarańczowe, to najpiękniejsze drzewo na świecie. Pochodzi najprawdopodobniej z Chin, a uprawiane jest od setek lat. Pojedyncze mierzy od 7 do 10 metrów. Niech Państwo sobie wyobrażą setki, a nawet tysiące drzewek pomarańczowych. Taki widok mógł być inspiracją do powstania tytułu i napisania całej książki.

Zdecydowanie najwięcej kontrowersji wśród klubowiczów wzbudziła instytucja Inkwizycji. Wszechobecnej, wkradającej się w każdy skrawek życia, nawet najintymniejszy. Jak można było w tamtym okresie normalnie żyć, gdy każdy zachwyt, każdy gest miłości był traktowany jako herezja?

Pani Teresa gorliwie opowiadała, jak przedzierała się przez kolejne stronnice, by tylko odszukać odpowiedzi na nurtujące pytania: skąd taki tytuł? Z kim Francisca zaszła w ciążę? Jednak książka nie zachwyciła w równym stopniu wszystkich czytelników. Według większości jej fabuła jest zbyt zakręcona, a wyobraźnia pani Harrison nie ma granic, co utrudnia czytanie.

jerzy_prokopenko__teresa_klawikowska.jpg

fot. Jerzy Prokopenko, Teresa Klawikowska

Na szczęście klubowicze, głosując na najlepszą książkę 2009r., mieli ich do wyboru 12. Oto klasyfikacja:

 

 1. „Biała Masajka” Corinne Hofmann
 2. „Kurs do Genewy” Bartłomiej Rychter
 3. „Gra anioła” Carlos Ruiz Zafon i „Cena odwagi” Mariane Pearl/ Sarah Crichton.

izabela_brzakala__joanna_porozynska.jpg

Fot. Izabela Brząkała, Joanna Porożyńska

Następne spotkanie DKK odbędzie się 15 stycznia 2010. Omawiać będziemy „Będziesz tam?” Guillaume Musso. Książki dostępne jeszcze w bibliotece. Zapraszamy!

Pozdrawiam

Klaudia Kwasigroch

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

dkk_2.jpg

 

 

"Córka opiekuna wspomnień"

 Po przeczytaniu olśniewającego debiutu Kim Edwards „Córka opiekuna wspomnień” nie dziwi już fakt, że książka po dwóch miesiącach od ukazania, znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”. Że w samych Stanach sprzedano prawie 3 mln egzemplarzy a prawa do przekładu wykupiło 25 krajów! Trzeba przyznać, że jak na debiut robi wrażenie. Zatem o czym jest ta zapierająca dech w piersiach powieść i czym oczarowała miliony czytelników autorka?

Młody doktor odbiera poród żony. Rodzi się piękny i zdrowy syn. Za chwilę na świat przychodzi dziewczynka. David od razu dostrzega u dziecka charakterystyczne cechy zespołu Downa. Postanawia oddać córkę do zakładu opieki, a żonę informuje, iż dziecko zmarło przy porodzie… Jednak „Córka opiekuna wspomnień” nie skupia się na problemie postrzegania ludzi z zespołem Downa, to raczej sugestywnie przedstawiony powolny rozpad rodziny, która miała wszelkie szanse, by być szczęśliwą.

Czy czyn Davida można usprawiedliwić? To pierwsze pytanie, które nasuwa się przy czytaniu. Klubowicze znaleźli wiele odpowiedzi: ciężka sytuacja rodzinna w dzieciństwie (mama Davida skupiła swoją miłość na chorej siostrze), niska świadomość społeczeństwa o chorobie, przyzwolenie społeczne na izolację chorych dzieci (na początku lat 60-tych dzieci chore na zespół Downa oddawana przeważnie do domów opieki).

Wiele kontrowersji wzbudziła postać Caroline. Bohater pozytywny czy nie? Pielęgniarka, która na prośbę Davida zawiozła chore dziecko – Phoebe do domu opieki, jednak jej tam nie zostawiła. Postanawia sama zaopiekować się dziewczynką i wychowuje ją jak własną córeczkę. Czy zrobiła to by zwrócić na siebie uwagę doktora, którego według nas kochała? Czy chciała zmienić swoje monotonne życie? A może jednak poświęciła swoje życie, by uratować przez zgubnym losem i wychować niewinne dziecko.

Książka naprawdę warta polecenia. Z niecierpliwością oczekujemy na film, oparty na fabule powieści.

 

dkk_1.jpg

Na zdjęciach członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

_________________________________________________________________

 

"Tysiąc drzewek pomarańczowych” Kathryn Harrison w gostycyńskim DKK

Magiczna opowieść, gdzie historia splata się z baśnią. Równoległe żywoty pięknej Francisci de Luarca, córki hodowcy jedwabników i Marie Louise de Burbon, królowej Hiszpanii. Ich losy, zdawałoby się odległe, biegną blisko siebie. Obie staną się ofiarami przeznaczenia w świecie naznaczonym piętnem inkwizycji.

Miłośników powieści historycznych zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, 18 grudnia (piątek) o godz. 17:00 w bibliotece.

Na ostatnim już w tym roku, świątecznym spotkaniu wybierzemy najlepszą książkę omawianą w 2009r.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

klubowicze.jpg

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom-jst.pl