Gmina Gostycyn
https://gostycyn.pl

15 lipca 2019 16:05 | Aktualności

Apiterapia w Łyskowie - podróż w krainę zdrowia

W Łyskowie można  korzystać z dobrodziejstwa pszczelego powietrza w specjalnych apiinhalatorach.  Zapraszamy codziennie od 11.00  do 12.00 i od 16.00  do 18.00, tel.510-662-580.

Apiterapia rozpoczęła swoją pionierską działalność  21 sierpnia 2010 roku.

Etymologicznie- apis- pszczoła plus terapia – słowo mające obywatelstwo
w naszym narodowym słownictwie.

Apiterapia, to leczenie dolegliwości przy pomocy pszczół, a ściśle mówiąc przy zastosowaniu produktów pszczelich, które te pracowite owady wytwarzają. Powszechnie wiadomo że w ostatnich latach czasokres naszego życia się wydłuża, to jednak trzeba zauważyć, że stan zdrowia poszczególnych grup społecznych,     a zwłaszcza dzieci i młodzieży jest wręcz katastrofalny. Stąd powstała myśl uruchomienia w Łyskowie, gmina Gostycyn ścieżki zdrowia dla wszystkich dzieci, młodzieży, ludzi w sile wieku i seniorów. Tak, ścieżka zdrowia dla niedomagających, bo i to pomoc w leczeniu, ale też ścieżka zdrowia dla sprawnych i zdrowych – bo to  profilaktyka.

Wije się ona wśród uprawnych pół od drogi wojewódzkiej Tuchola- Bydgoszcz    i prowadzi wprost w Bory Tucholskie, największy po Puszczy Białowieskiej kompleks leśny w Polsce, a docelowo w rezerwat przyrody Doliny Rzeki Brdy  w miejscowości Świt. / Gosp. agroturyst, pole namiot, pomniki przyrody. Na początku ścieżki usytuowany jest sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń – 13 stanowisk. Nadto jej wyjątkową atrakcją jest unikatowy obiekt- miły dla oka, zawierający w sobie dwa gniazda pszczół. To właśnie one są niejako żywymi apiinhalatorami wydzielającymi leczniczy mikroklimat pszczelego gniazda. Czynny codziennie- 1100 -1200  1600 i 1800., tel.510-662-580.Obiekt ten może się przemieszczać z miejsca na miejsce, ponieważ jego konstrukcja usytuowana jest na kołach ; prezentuje się pod hasłem- „ Podróż w krainę zdrowia”. Zewnętrzne ściany zdobią płaskorzeźby- patrona ekologów świętego Franciszka Serafickiego z sentencją Jana Pawła II „ Cały Wszechświat jest darem Stwóry dla człowieka” i druga płaskorzeźba nawiązująca do Jego umiłowania Ojczyzny- „ Tu śpiew ptaków brzmi swojsko, po polsku”.

Swoistego uroku naszej apiterapii dodaje osiadła obok rodzina bociania i ten fakt oznajmia swoim dźwięcznym klekotaniem.

Cały kompleks nosi miano Apiterapii.

Pszczoły, to bez wątpienia jedne z najciekawszych tworów Stwórcy. Owady te spotykamy najczęściej pośród najpiękniejszych kwiatów, ziół, pewnych upraw polnych, krzewów i drzew.

Głównym ich zadaniem nie jest, jak powszechnie się mniema wytwarzanie miodów, ale zapylanie roślin. Dokonują tego w stosunku   do różnych gatunków flory w osiemdziesięciu procentach.

Od wieków, co więcej milionów lat pszczoły latając wiosną i latem od kwiatka  do kwiatka, od rośliny do rośliny  zbierają nektar, spadź, pyłek, żywicę  i przynoszą do swojego gniazda. Po drodze częściowo przerabiają te składniki  w cudownej, naturalnej fabryce, jaką jest ich mały organizm i następnie przekazują w ulu innym pszczołom do dalszej obróbki. Przy okazji wytwarzają swoisty , rewelacyjny leczniczo mikroklimat pszczelego gniazda.

Jak się okazuje pszczoły wytwarzają całą gamę wartościowych specyfików.  Na pierwszym miejscu wymieńmy miód z nadzwyczajnymi właściwościami smakowymi, odżywczymi i leczniczymi. Starożytni nazywali go „napojem bogów”. Do następnych należą- pyłek kwiatowy, propolis, pierzga, mleczko pszczele, jad, wosk i mikroklimat gniazda pszczelego.

Informuję, że nasza apiterapia nie zajmuje się wszystkimi produktami pszczół. Lansujemy niektóre zależnie od ich walorów i naszego zainteresowania czy zapotrzebowania.

Po latach zachwytu nad chemią w medycynie , wracamy do tego , w co nas Pan Bóg wyposażył. Wracamy do natury, do przyrody wśród której żyjemy i której jesteśmy rozumną cząstką.

Już pięć tysięcy lat ante Christum natum Egipcyjanie pierwsi zastosowali medyczne właściwości miodów. Przy budowie piramid okaleczeń było multum; na rany stosowano maść przygotowaną z miodu i gliny. Wiemy też o balsamizacji zwłok faraonów.

Hetyci w trzecim wieku aChn. Zajmowali się pszczelarstwem- pismo klinowe.

W starożytnej Grecji i Rzymie miód był symbolem nieśmiertelności i natchnienia, a same pszczoły symbolem pracowitości.

Hipokrates, ojciec medycyny/460-370/, który dożył sędziego  wieku 90 lat, znał leczniczą siłę miodu, stąd zalecał jego stosowanie. Rzymianie wiedzę o miodach przejeli od Greków. W pierwszym wieku przed narodzeniem Chrystusa Pana powstaje pierwsza rozprawa naukowa o hodowli pszczół- „ De Rerum Rusticarum” a medyk Claudius Galenus /131-199/ w chorobach płuc zalecał inhalacje miodowe.

Później Germanie, Celtowie, Słowianie znali, doceniali pszczoły i ich produkty.

W Polsce o pszczołach i miodzie, że wspomnę pisał Rej, Kochanowski, Miłosz, a pszczelarzem- praktykiem była Maria Radziewiczówna , zaś entuzjastą, miłośnikiem pszczół był wielki pianista i polityk, premier odrodzonego Państwa Polskiego- Ignacy Paderewski.

Przysłowie ludowe głosi: „ Chcesz, jak najpóźniej zamknąć nad sobą trumny wieko- jedz miód i pszczele mleko”. Oczywiście doceniamy walory miodu, ale to domena Wioski Miodowej, która lokuje się w pobliżu naszej apiterapii i tam właśnie można pozyskać miody i zaczerpnąć szczegółowych informacji.

 

Pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy zbierany jest przez pszczoły z pylników roślin. Ziarno pyłku otoczone jest dwuwarstwową otoczką.

W ziarnach pyłku pochodzącego z różnych roślin stwierdzono ponad 200 substancji.   białko około 23 %

                    węglowodanów 30%

                    cukry głównie fruktoza i glukoza 25 %

                    lipidy- kwasy nienasycone tłuszczowe 25 %

                    związki fenolowe

witaminy i biopierwiastki- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, E i D, rozpuszczane w wodzie- B1, B2, B6,

biopierwiastki-      makroelementy-wapń, fosfor, magnez, sód,

                              mikroelementy- żelazo, miedź, cynk, krzem,

Pyłek kwiatowy- skutkuje: -

obniża w surowicy krwi zawartość lipidów, cholesterolu LDL, działa przeciwmiażdżycowo/ zlepianiu się płytek krwi/,zabezpiecza przed chorobą mięśnia sercowego i udarom mózgu, działania odtruwające- wątroby, odznacza się wysoką wartością odżywczą- w krótkim czasie uzupełnia niedobory pokarmowe, podwyższa sprawność fizyczną organizmu, a także psychiczną-

Pyłek- skutecznie leczy choroby wątroby miażdżycy, schorzenie gruczołu krokowego, niedokrwistość, choroby przewodu pokarmowego- wrzody dwunastnicy / krwotoki ustępują już po 3-4 dniach kuracji/.Stosować w okresie rekonwalescencji, po operacjach chirurgicznych, przez osoby ciężko pracujące fizycznie czy umysłowo- poprawia kondycje, dobre efekty w apatii i depresji spowodowanych obniżeniem energii życiowej także u osób starszych, w zaburzeniach klimakteryjnych, leczy stany zapalne nerek i dróg moczowych, a także chorobę popromienną; stwierdzono także korzystny wpływ pyłku w cukrzycy, w opryszczkowym zapaleniu skóry, … . Rzadko jest powodem nietolerancji, ale zdarza się nadwrażliwość. Pyłek kwiatowy to najbardziej wartościowy roślinny artykuł spożywczy.

Dawkowanie:   dorośli- 20- 40 g dziennie/ 3-5 łyżeczek

dzieci- 5- 15 g dziennie/ 0,5 – łyżeczek

Łyżeczka od herbaty to  ca 7,5 g pyłku. Kuracja na przełomie wiosna- lato, jesień zima, łącznie z innymi lekarstwami. Przed spożyciem pyłku- moczymy go w wodzie, herbacie, mleku/ wykluczyć napoje gazowane/ przez 4 godziny i wypijamy pół godziny przed posiłkiem, dwa względnie    3 razy dziennie.

W aptekach w Polsce można nabyć pyłek kwiatowy naturalny, albo zmielony, względnie tabletki- Pollen. Są też preparaty w połączeniu z innymi produktami pszczelimi- miodem, mleczkiem pszczelim, propolisem, pierzgą.

 

Propolis

 

Propolis jest bardzo złożona substancją, bogatą w biologiczne czynne związki chemiczne. Stwierdzono około 300 składników propolisu.

Skład:          żywice,

                    balsamy i substancje smoliste 55 %,

                    olejki eteryczne 10 %

                    pyłek kwiatowy 5 %

                    wosk 30% + ślina pszczół.

W skład propolisu wchodzą biopierwiastki- w największej ilości – wapń, magnes, mangan, cynk, miedź, żelazo, krzem i glin. Wchodzą również w niewielkich ilościach – witaminy, białka, enzymy, wolne aminokwasy i węglowodany.

Propolis , to najskuteczniejszy antybiotyk.

Zwalcza bakterie, grzyby chorobotwórcze, a nawet wirusy – grypy, opryszczki   i zapalenia opon mózgowych. Regenerują tkankę miękką, chrzestną, kostną zabliźniając rany. Leczy chorobę wrzodową dwunastnicy, toksyczne uszkodzenie wątroby, samoistną rozedmę płuc, zapalenie stawów, uszkodzeń struktur mózgu, miażdżycę, zakażenia oraz choroby nowotworowe.

Skuteczne działanie znieczulające, regulujące ciśnienie krwi, a wielokrotne podanie propolisu powodowało trwałe obniżenie ciśnienia. Zabezpiecza przed zakrzepami krwi. Ochrania tkankę wątrobową przed szkodliwym działaniem wielu substancji toksycznych, w tym metali ciężkich i niektórych leków. Leczy wrzody żołądkowe, ropne choroby skóry, zajady, opryszczki, łuszczycę, oparzenia, odmrożenia, rany po zabiegach chirurgicznych, przeszczepach. Stosowany jest  w leczeniu schorzeń otolaryngologicznych, zapaleniu i grzybicy przewodu słuchowego, zapaleniu zatok, jamy nosowej, gardła i krtani, jamy ustnej – języka, zębów, dziąseł.

Podatne na leczenie propolisem są schorzenia układu oddechowego- stany zapalne oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc.

Zadawalające wyniki osiąga się w leczeniu chorób reumatycznych, stawów, kręgosłupa, biodrowych i kolanowych.

Badania kliniczne wykazały skuteczność propolisu w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, gruczołu tarczowego, cukrzycy wtórnej, zatrucia ołowiem, zakażeń dróg żółciowych, moczowych, schorzeń gruczołu krokowego  oraz chorób pasożytniczych. Regeneruje tkankę skórną, mięśniową i kostną.

Stosowanie:

 

 

 

 

 

 

Mikroklimat gniazda pszczelego

Pszczoły niejako przy okazji wytwarzają w swoim gnieździe zdrowotny mikroklimat, który ma nadzwyczajne właściwości lecznicze.

Apiterapia – jako pszczela apteka, naturalna apteka, Boża apteka oferuje ten szczególny specyfik. Spotykamy się z nim w naszych apiinhalatorach.

W dwóch niewielkich pokoikach znajdują się ule – kószki, a w nich żywe rodziny pszczele wytwarzające i emitujące  to lecznicze powietrzne, które możemy wykorzystać w leczeniu naszych dolegliwości.

Oddychając ulowym powietrzem, leczymy grzybice jamy ustnej, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, dolegliwości uczuleniowe na pyłki  i różnego rodzaju alergie.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w ulu w lecie jest ca 50 000 sztuk pszczół, temperatura 35 – 37 stopni, a powietrze nasycone dużą wilgotnością, zaś warunki higieniczne w ich pomieszczeniu są lepsze niż w sterylnie utrzymanej Sali operacyjnej.

Obserwując życie pszczół oraz efekty ich pracy, trudno nie popaść w zdumienie. Trzeba jednak zauważyć, że pojedyncza pszczoła nie wiele znaczy. Poszczególna pszczoła wchłonięta jest  przez „pszczeli ród”. Pszczele państwo jest przykładem harmonii doskonałej, harmonii i służenia dobru ogółu, całej rodzinie pszczelej. Ta harmonia stanowi dla człowieka cząstkę leczniczej siły. Brak harmonii, to spadek jakości życia, to również przyczyna licznych schorzeń. Życie w stresie uszkadza nasz system odpornościowy i stajemy się łatwym obiektem ataku różnych zarazków bakterii i wirusów.

 

 

 

Jad pszczeli

Ten specyfik pszczeli i korzystanie z niego, wymaga bardzo szczegółowego omówienia, ponieważ daje on nie tylko efekty zdrowotne np. między innymi w dolegliwościach reumatycznych, ale i to podkreślam z całą mocą, może być zagrożeniem nawet życia. W tym temacie – jadu, zainteresowanych zapraszam na poważną rozmowę  i ustalenia warunków i ewentualnego zastosowania w leczeniu.

Medycyna ludowa utorowała drogę do lekarstw naturalnych.

Ścieżka zdrowia i Apiterapia, to sposób na oderwanie się od telewizora, aby odetchnąć świeżym, czystym powietrzem, aby uruchomić stawy nóg, aby się wyciszyć, zamyśleć nad naturą świata, człowieka i zobaczyć jego piękno, wielkość oraz doskonałość; usłyszeć szum wiatru, głos śpiewających ptaków,  a może, a może i głos Stwórcy całego Wszechświata.

Zaś lekarstwa z pszczelej apteki udowadniają swoją skuteczność od wielu wieków nie tylko w nagłych zachorowaniach, ale także schorzeniach chronicznych. Zechciejmy z nich, dla naszego zdrowia i długiego życia korzysta „Pszczoła i jej produkty najlepsze w rankingu lekarzy i leków”

W załączniku- Nasza pieśń – odśpiewana przez zespół Duszpasterstwo Rolników.

                                                                               Jerzy Kądziela

 

Pieśń na otwarcie Ścieżki Zdrowia i Apiterapii

Łyskowo 21.08.2010 r.

 

 1. Nasza grupa z Borów się wywodzi,

  w pięknych strojach i tradycji chodzi.

  Ref. Niech tam kto mówi co chce.

  A my wiemy, że u nas nie jest źle.

  Niech tam kto mówi co chce,

  U nas w Borach nie jest źle.

 2. Ścieżkę zdrowia dzisiaj otwieramy,

  Łaski zdrowia z nieba otrzymamy. Ref…

 3. Tutaj radość, tężyzna i zdrowie,

  Osiągniemy, każdy szczery powie.

 4. Zaczynamy ćwiczyć razem – hop, hop

  Dziecię, młodzież, senior oraz zuch chłop.

 5. Nasze pszczółki w tym ci dopomogą,

  Ich żywotność będzie ci nagrodą.

 6. Inhalator w tym jest niezawodny,

  Więc skorzystaj, nie bądź niedowładny.

 7. Pełną piersią oddychaj człowieku,

  Ciesz się zdrowiem, żegnaj cyruliku.

 8. Gdy dożyjesz wieku Matuzala,

  Masz być sprawny bez chorób i bóla.

 9. Więc ćwiczymy dla sprawności kości,

  Pełną piersią z gronem naszych gości.

 10. Pewna sprawa, to inhalatory,

  Działające akumulatory. 

 11. Wejdź więc tutaj i oddychaj szczerze,

  A odczujesz , jakbyś był w eterze.

 12. Pszczółki nasze, to dobro sprawiają

  Zdrowie, wigor obficie nam dają.

 13. Miłe panie cię witają,

  A panowie w tym im pomagają.

 14. Kto więc pragnie być wespół i zdrowy,

  Niech przybywa zaczerpnąć odnowy.

 15. Bez mamony i zbędnym oporom.

  Daj się objąć natury walorom.

 16. Więc przychodźmy tu o każdej porze,

  Wszystkim chętnym „Szczęść Wszechmocny Boże”.