Gmina Gostycyn
https://gostycyn.pl

22 września 2019 18:40 | Aktualności

CLEAN UP THE WORLD 2019 w Gostycynie, czyli… podwodne porządki

Dzisiaj w gm. Gostycyn trwały podwodne porządki. Pasjonaci nurkowania, strażacy, wodniacy, wędkarze i wielu ludzi dobrej woli z wielu miejsc, połączyli siły i posprzątali okolice i dno  Jeziora Środkowego.

Butelki i puszki w wodzie na nikim nie robią wrażenia. Do historii przeszły znalezione w jeziorze: znak drogowy, ławka czy sedes. To, co zostawiają po sobie turyści, potrafi zaskoczyć. – Najwięcej jest butelek po piwie, opon samochodowych i wiele rzeczy, które pozostawiają ludzie podczas wypoczynku – wymienia Radosław Klunder z OSP w Cekcynie.

Takie „pamiątki” nie tylko zaśmiecają jezioro, ale są realnym zagrożeniem dla kąpiących się w nim osób. Skok do wody może skończyć się tragicznie. – To nasze życie i życie naszych bliskich, więc jest to najważniejsza rzecz, jaką mamy – podkreśla Marta Cuper z nurkowej ekipy poszukiwawczej.

Ponad 20 nurków postanowiło więc wykorzystać swoje umiejętności i posprzątać dno jeziora środkowego w Gostycynie. – Co roku, przy okazji „Clean up the World”, staramy się wspomóc to nasze jezioro, bo, zacznijmy od tego, że jezioro nie jest w stanie się obronić, nie jest w stanie wchłonąć ilości śmieci, które się tutaj znajdują, które generują turyści – zauważa Paweł Patoleta z Urzędu Gminy w Gostycynie.

Śmieci nie brakuje i w wodzie, i na brzegu. Po wakacjach sprzątający mają pełne ręce roboty. – Chodzi o propagowanie świadomości wśród ludzi, uczestników, żeby pokazać, że jest to ważne i, mimo że jezioro jest czyste, to i tak coś tutaj znajdujemy – przyznaje Adam Chmara w Cekcynie. – Głównym celem tej akcji jest posprzątanie właśnie jezior w naszej gminie, bo one są naszym walorem turystycznym. Wielu turystów, którzy do nas przyjeżdżają, bardzo chwali czyste wody naszych jezior. Aby one były co roku takie czyste, musimy co roku organizować akcje sprzątania jezior i wokół tych jezior – podsumowuje Ireneusz Kucharski, wójt gminy Gostycyn.

Jezioro w Gostycynie i jego brzegi wolontariusze sprzątają dwa razy w roku: przed sezonem turystycznym i po jego zakończeniu.

Tekst: bydgoszcz.tvp.pl

sredniak.jpg

Zdjęcia: