Gmina Gostycyn
https://gostycyn.pl

12 października 2020 02:15 | Aktualności

Co się działo w Dziennym Domu Senior + w Gostycynie - relacja.

Dnia 1 lipca 2020r. seniorzy, po długim czasie, wrócili do Dziennego Domu „Senior +” w Gostycynie. Odbyło się uroczyste przywitanie przy kawie i cieście, które upłynęło w niesamowitej atmosferze. Od początku miesiąca ruszyliśmy pełną parą. Odbyły się dwa spotkania biblioteczne (biblioterapia), poprowadzone przez panie z GBP w Gostycynie. W ramach terapii zajęciowej odbyły się zajęcia zielarskie - seniorzy mieli okazję dotknąć i powąchać różnorodną roślinność tj. miętę, pokrzywę, rumianek, lipę itd. Chętni mogli również wypić Czagę, czyli herbatkę z guza brzozy. W lipcu odbyło się także spotkanie BHP – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wśród seniorów. Na początku seniorzy wysłuchali wykładu, a później swoją zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce podczas gaszenia ognia. W połowie miesiąca odbył się wykład z panią pielęgniarką, laryngologiem pod tytułem „Dobry słuch jako warunek bezpieczeństwa i wysokiej jakości życia osób starszych”. Seniorzy dowiedzieli się, jak ważnym aspektem w życiu człowieka jest słuch i dlatego warto o niego dbać. Chętni mieli możliwość zbadać swój słuch. Pod koniec miesiąca seniorzy wyruszyli na okoliczną wycieczkę do Wioski Górniczej w Pile. Mieli okazję zwiedzić pozostałości kopalni Montania oraz spotkać się z duchem kopalni Skarbnikiem. Na zakończenie odbyły się warsztaty tworzenia ozdób z filcu. Podopieczni mieli okazję również założyć swój „Profil zaufany” razem z panią Alicją Nowak z Urzędu Gminy. Seniorzy pojechali także do Parku Dendrologicznego „Nad Stążką”, a następnie na piknik do Małego Gacna. Atrakcji było mnóstwo: począwszy od gotowania kociołka, jedzenia chleba ze swojskim smalcem, poznanie pani sołtys, która przygotowała dla seniorów pyszne kluski śląskie z kapustą, aż po zabawę z pieskiem i podziwianie ozdób z brzozy własnoręcznie wykonanych. Podczas zajęć w domu, mieli także okazję otworzyć własną produkcję mydeł oraz musujących kul kąpielowych (aromaterapia). Seniorzy brali udział w licznych zajęciach rękodzielniczych podczas terapii zajęciowej, zapoznali się także z techniką malowania palcami. Przygotowywali również kartki urodzinowe.

W tym czasie odbyły się urodziny zarówno solenizantów lipcowych, a także tych którzy z powodu pandemii nie mogli wyprawić swoich urodzin w terminie.

W sierpniu otworzyliśmy w Naszym Domu salon piękności. Seniorzy mogli skorzystać z przeróżnych zabiegów np. regulacja brwi, henna, nawilżanie i pielęgnacja rąk oraz twarzy. Kolejnym wydarzeniem były odwiedziny pani dietetyk Joanny Kadowskiej, która poprowadziła wykład na temat „Niedożywienia jakościowego Seniorów”. Pani Joanna przeprowadziła również warsztaty – układania piramidy żywnościowej, a także odgadywanie, różnych rodzajów nasion znajdujących się w woreczkach (czarnuszka, kasza jaglana, ciecierzyca itd.).

Ważnym wydarzeniem w sierpniu był również kurs komputerowy, który trwał  3 tygodnie, czyli do końca sierpnia. Seniorzy byli bardzo zaangażowani i ciekawi nowych technologii. Koniec kursu zwieńczony był uzyskaniem zaświadczenia oraz prezentem w formie tabletu dla każdego Seniora (uczestnika kursu).

W połowie miesiąca odwiedziły nas z wykładami o zdrowiu dwie panie pielęgniarki -Emilia i Kamila. o wirusach, głównie koronawirusie, zasadach bezpieczeństwa i higieny. Seniorzy rozwiązywali quiz o zdrowiu, a także uczyli się prawidłowego pomiaru tętna i ciśnienia. Skorzystali z porad pielęgniarskich i określenia BMI. Panie pielęgniarki zaprezentowały, co zabrać ze sobą do szpitala, czyli niezbędnik pacjenta.

Pod koniec sierpnia wybraliśmy się w podróż do Indii za sprawą podróżnika pana Waldemara. Seniorzy mieli okazję spróbować herbaty i kawy prosto z egzotycznego kraju, a w naszym Domu roznosił się aromat indyjskich przekąsek i piekielnie ostrej papryki. Podróżnik z każdej ze swoich wypraw przywozi nakrycia głowy, które mogliśmy przymierzać.

Dodatkowo grupka Seniorów zdecydowała się na wyjazd do Inowrocławia razem z Naszymi Przyjaciółmi z Klubu Seniora w Wielkim Mędromierzu. Seniorzy zwiedzali tężnie, odbyli spacer po parku, a także zjedli pyszny obiad w restauracji „Nad Stawkiem”. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w Bydgoszczy i seniorzy przepłynęli statkiem „Fantazja” po rzece Brdzie. Na koniec wszyscy udali się na kawę i ciasto do Restauracji „Sowa”.

W sierpniu pani Basia, która była uczestniczką Dziennego Domu obchodziła swoje 91 urodziny. Z tej okazji Seniorzy odwiedzili panią Basię z prezentem i kwiatami. W tym miesiącu  odbyły się również zajęcia kulinarne (kulinoterapia). Pierwsze zajęcia przeprowadziła pani Kasia, pokazała Seniorom ciekawe przepisy m.in. ciasta z dodatkiem fasoli. Drugie zajęcia były przeprowadzone w formie rywalizacji. Seniorzy zostali podzieleni na dwie drużyny, które konkurowały ze sobą w przygotowaniu najsmaczniejszych gofrów.

Na terapii zajęciowej seniorzy cofnęli się o 100 lat oglądając fotografie, wspominając przodków i historię. Odbyli również wycieczkę po Polsce za pośrednictwem atlasów (muzea i zabytki). Seniorzy kontynuowali rozmowy na temat kuchni borowiackiej oraz gwary. Było lepienie z plasteliny zwierząt na świeżym powietrzu, prace manualne z wykorzystaniem słoików, brokatu itd., a także wykonywanie „Lasu w słoiku”.  Seniorzy wykonywali ramki do zdjęć z wykorzystaniem grochu, soczewicy i innych materiałów. Degustowali zdrowe i swojskie przekąski, wysłuchali ciekawostek o miodzie, a następnie spróbowali wiejskiego chleba z masłem i miodem. Wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik i materiałów (m.in. kolaż). Malowali i szkicowali węglem oraz pastelami. Podczas zajęć seniorzy często słuchali muzykę klasyczną i rozpoznawali utwory i kompozytorów (muzykoterpaia). Nasi Seniorzy dbali także o zdrowie – spacerowali, ćwiczyli na ścieżce zdrowia, a także prawie codziennie uczestniczyli w porannej gimnastyce (zaraz po śniadaniu), aby lepiej rozpocząć dzień. Jak w każdym miesiącu nie zabrakło gier planszowych, karcianych, zręcznościowych, rozwiązywania krzyżówek i zagadek logicznych, kolorowanek a także wspólnego oglądania seriali.

 

 „Chodzi wrzesień po rosie, zbiera grzyby we wrzosie..”

Miesiąc wrzesień rozpoczął się podróżniczo! Pierwszą wycieczką jaką odbyli seniorzy, był wyjazd do Lubiewic – Fundacja CudaWianki i Warsztatownia Matyldowej Zagrody. Wspólnymi siłami seniorzy przygotowali ciasto marchewkowe, chlebek drożdżowy z masłem i ziołami, a także wykonali mydełka z dodatkiem naturalnych olejków. Następnie, z okazji Pieczonego Ziemniaka Seniorzy pojechali do Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Pile. Leśne powietrze, zapach grzybów i piękna pogoda pozwoliły odetchnąć i zrelaksować się przy ognisku z pieczonym ziemniakiem, który przypomniał smaki z dzieciństwa. Odbył się także krótki wykład na temat przyrody Borów Tucholskich. Już na następny dzień Seniorzy pojechali do Wioski Miodowej w Wielkim Mędromierzu. Panie Rozalia, Ewa i Kasia zapoznały seniorów z życiem pszczół i produktami, jakie można uzyskać w efekcie ich pracy. Seniorzy wykonali świeczkę z wosku pszczelego, spróbowali pyłku kwiatowego oraz zaopatrzyli się w aromatyczne, zdrowe miody. Odwiedzili również Izbę Pamięci Zabytków pana Brzuchalskiego. Byli pod ogromnym wrażeniem kolekcji oraz pasji pana Zbigniewa. Była to przemiła wizyta w niesamowitym miejscu.

W połowie miesiąca Seniorzy uczestniczyli w pożegnalnym spotkaniu pani rehabilitant Marleny Bąk. Odbyła się uroczysta kawa i podziękowania dla pani Marleny, która dbała o kondycję seniorów.

We wrześniu odbyły się także dwa spotkania z pielęgniarką panią Kamilą, która przypomniała seniorom o zasadach bezpieczeństwa i higieny podczas pandemii. Seniorzy mieli okazję zmierzyć sobie tętno i ciśnienie. A także pani pielęgniarka określiła BMI seniorów i porównała z poprzednimi wynikami. Pani Kamila pokazała także prawidłowe wyposażenie apteczki oraz zaprezentowała swoją wiedzę z dziedziny chorób sercowo-naczyniowych.

Pod koniec miesiąca odbyły się także warsztaty z panią socjolog Teresą Ulanowską. Seniorzy dowiedzieli się jak powinna wyglądać komunikacja międzyludzka i że każdy ma prawo zapytać o to, co dla niego jest ważne. Seniorzy zostali uświadomieni również o tym, czym różni się prośba od żądania. Pani Teresa wyjaśniła, jak radzić sobie z problemami rodzinnymi (wyciągać rękę na zgodę)  nie tracąc przy tym swojej godności. Seniorzy chętnie spotkają się ponownie z panią Teresą.

We wrześniu obchodziliśmy urodziny czterech seniorów: pani Barbary, pani Krystyny, pani Heleny oraz pana Kazimierza, a także powitaliśmy oficjalnie nowego uczestnika Dziennego Domu pana Witolda. Nie zabrakło jak zwykle śpiewów, tańców, rozmów i co najważniejsze pyszności na stołach!

W tym miesiącu odbyły się także zajęcia kulinarne prowadzone przez panią Karolinę i panią Ewelinę ze Spółdzielni Socjalnej „Borowiacki Wigor” w Gostycynie. Panie przygotowały razem z seniorami pyszne pizze – z przeróżnymi dodatkami. Każdy Senior mógł przygotować sam z wybranych składników tj. ananas, salami, kurczak, pieczarki itd.

 Pod koniec miesiąca odbyło się spotkanie z panią Marzeną – z zawodu farmaceutką, z zamiłowania pasjonatką rośliny Aloes. Pani Marzena przedstawiła Seniorom ciekawe właściwości owej rośliny, opowiedziała o tym, co dobrego może wnieść do ludzkiego organizmu. Oczywiście Seniorzy mieli okazję posmakować, a także posmarować bolące miejsca produktami z aloesu. Seniorzy samodzielnie również wyfiletowali liście aloesu, aby móc na własne oczy zobaczyć, jak wygląda owa roślina „od środka”.

W Dziennym Domu odbyło się spotkanie biblioteczne, z paniami z GBP w Gostycynie. Panie przedstawiły ciekawe artykuły na temat roślin, a także zaprezentowały stare, sprawdzone przepisy kulinarne. Tego samego dnia obchodziliśmy także Święto Pieczonego Jabłka i z tej okazji Seniorzy mogli przygotować jabłka według własnej koncepcji, a następnie skonsumować je przy kawie.

30 września obchodziliśmy również Dzień Chłopaka, z tej okazji naszych trzech mężczyzn otrzymało słodkie prezenty. Tego samego dnia przy uroczystej kawie pożegnaliśmy także panią Kamilę (opiekunkę środowiskową), która odwiedzała często seniorów w Dziennym Domu.

W ramach terapii zajęciowej Seniorzy wspominali II Wojnę Światową. Opowiadali swoje wspomnienia z tamtych czasów. Rozwiązywali także łamigłówki słowne oraz kalambury. Czytali prasę i książki, a także artykuły przyrodnicze. Szkicowali węglem i suchymi pastelami, rozpoznawali rośliny doniczkowe i słuchali o ich zastosowaniu. Opowiadaliśmy kawały i żarty, a także wiersze o „jesieni życia”. Seniorzy słuchali muzykę klasyczną – poznali kompozytorów i ich twórczość. Przeprowadzone były także zajęcia rękodzielnicze – malowanie szyszek, z których później będą robione obrazy. Oczywiście nie zabrakło gier planszowych, karcianych, zręcznościowych, rozwiązywania krzyżówek i zagadek logicznych, kolorowanek a także wspólnego oglądania seriali i słuchania muzyki. Seniorzy kontynuowali swoją poranną gimnastykę, a także spacerowali na świeżym powietrzu.

Ponadto seniorzy korzystali z sali rehabilitacji oraz sali ćwiczeń na miejscu, zgodnie z indywidualnym grafikiem dostosowanym do potrzeb, schorzeń każdego seniora, ustalonym z naszym fizjoterapeutą.

    Opiekunki Paulina i Bernadeta

Dzienny Dom Senior+ w Gostycynie

Zdjęcia: