Urząd Gminy Gostycyn czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 - 15.15|Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl

Aktualności

10 grudnia 2018 11:46 | Aktualności

Astronomiczny hit grudnia - obserwacje komety Wirtanen już w najbliższy piątek w astrobazie

Kometa 46p/Wirtanen jest astronomicznym unikatowym, wizualnym zjawiskiem i  niewątpliwe hitem tej jesieni. A kiedy  będziemy mogli podziwiać takie atrakcje na niebie? Jeżeli pogoda pozwoli, to już w najbliższy weekend 14-16 grudnia, zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Kometa 46p/Wirtanen będzie już wtedy wysoko na niebie, a jej przelot to niewątpliwie  niesamowite widowisko, które będzie można zobaczyć, być może gołym okiem. Na pewno będzie możliwość zaobserwowania jej przy użyciu lornetek.
 
Dlatego już w najbliższy piątek - 14.12.2018 r. zapraszamy do gostycyńskiej Astrobazy . Obserwacje rozpoczną się na boisku przy wejściu do biblioteki już o godzinie 16:00. Kometa może nie być jeszcze widoczna, ale czas do jej pojawienia się na niebie wykorzystamy na obserwacje m.in. Księżyca, który akurat będzie w idealnej fazie do obserwacji. Spotkanie astronomiczne potrwa co najmniej do godziny 18:00.
 
Jeżeli warunki obserwacyjne będą bardzo dobre to spotkanie zostanie przedłużone. Jeśli natomiast pogoda nie będzie dla nas łaskawa to obserwacje zakończymy o godzinie 18:00 i ponownie spotkamy się w poniedziałek 17.12.2018r. o godzinie 18:00 w tym samym miejscu, pod warunkiem, że na niebie nie będzie chmur). Wszelkich informacji będziemy udzielać na bieżąco na stronie www.gostycyn.pl oraz pod numerem telefonu 789 144 446.

Na obserwacje może przyjść każdy (serdecznie zapraszamy również osoby spoza gminy Gostycyn) o dowolnej godzinie w wymienionym przedziale czasowym. W programie poza kometą i Księżycem m.in. obserwacje, Marsa, galaktyk, mgławic oraz gromad gwiazd. Wstęp, jak zawsze, jest bezpłatny! Zachęcamy wszystkich posiadaczy lornetek, aby zabrali je na obserwacje!


Ze względu na wyłączenie części boiska w związku z trwającą budową przedszkola, dojście do miejsca obserwacji możliwe jest wyłącznie od ulicy Szkolnej (przy hali CSR).


O kolejnych obserwacjach będziemy informować na bieżąco na stronie www.gostycyn.pl

Przeczytano: 139 razy. Wydrukuj|Do góry

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom-jst.pl