Urząd Gminy Gostycyn czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 - 15.15|Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl

Aktualności

20 stycznia 2019 17:10 | Aktualności

Jaśniej i oszczędniej w Centrum Sportowo –Rekreacyjnym w Gostycynie

W dniu 16 stycznia br. w gostycyńskiej hali sportowej został zamontowany najnowocześniejszy w powiecie tucholskim system oświetlenia ledowego.

Oprawy led są profesjonalnym produktem firmy LUG, dedykowanym pod potrzeby wielko kubaturowych obiektów w których użytkownik wymaga od każdego podzespołu, osiągnięcia wysokich parametrów zarówno pod względem ekonomicznym jak i jakościowym.

Przypomnijmy, iż Centrum Sportowo Rekreacyjne zostało oddane do użytku ok 10 lat temu. Wówczas zastosowane źródło światła było jednym z najnowocześniejszych w tego typu obiektach. Obecne, przepisy UE w zasadzie wykluczają możliwość zastosowań lub remontów na tzw. wysokoprężnych oprawach metalohalogenkowych. Efekty tego widać nawet w oświetleniu drogowym, w którym praktycznie nie znajdują się  (a przynajmniej nie powinny), w zasobach gmin lub majątku Enea Oświetlenie, urządzenia emitujące światło koloru białego (tzw. oprawy rtęciowe).

Mając na uwadze powyższe, już w zeszłym roku zaplanowano budżet na wymianę 48 szt. wysokoprężnych lamp metalohalogenkowych podwieszonych na gostycyńskiej hali. Zupełnie inną sprawą była kwestia ich wydajności. Zgodnie z pomiarem dokonanym na okoliczność właściwego zaprojektowania nowego strumienia światła, stare oprawy generowały natężenie światła rzędu 220 LUX. Dla porównania, nowe oprawy emitują światło rzędu 550 LUX. Warto również wspomnieć, iż 48 szt. starych, zdemontowanych opraw generowały moc rzędu 12 000 W. Obecnie nowoczesne panele tj. 22 szt. generuje zapotrzebowanie mocy rzędu 3 400 W.

Powyższe argumenty jasno wskazują, iż przy jednoczesnym poprawie strumienia światła, wydatek rzędu 30 000 zł (wraz z demontażem i montażem nowych opraw), powinien zwrócić się błyskawicznie.

Zupełnie inną sprawą jest fakt, iż konstrukcja starych oprawy wymagała od kadry prowadzącej obiekt i zawody sportowo-kulturalne, dodatkowej uwagi i uwzględnienia niezbędnego czasu związanego z tzw. długim rozruchem opraw, w którym osiągnięcie maksymalnego strumienia światła po każdorazowym jego wyłączeniu wiązało się z okresem ok 10min. Obecnie po załączeniu obwodów oprawy zapalają się natychmiastowo, emitując maksymalny strumień światła i umożliwiając w każdym momencie ich wyłączenie bez przechodzenia długotrwałej procedury przerwy, niezbędnej do wystudzenia urządzeń przed ich ponownym załączeniem (sytuacja dotyczy starych opraw).Miejmy nadzieję, iż wymiana opraw przyczyni się do jeszcze bardziej komfortowego wykorzystania obiektu nie tylko na skalę powiatu ale również na skalę międzynarodową. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku gmina Gostycyn gościła gwiazdy świata piłki siatkowej, stąd wydźwięk tamtych wydarzeń, niewątpliwie stanowi dodatkowy argument zasadności inwestycji.

 Poniżej przedstawiamy zdjęcia związane z wymiana opraw.


hala_kolaz.jpg

Przeczytano: 637 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej w Gostycynie 4 puchary pod patronatem Posła na Sejm RP Łukasza Schreibera

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom-jst.pl