Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501

Aktualności

20 maja 2019 08:51 | Aktualności

Zadbano o aleję kasztanową.

Nie jest to "zwyczajna" aleja kasztanowców jakich w Polsce wiele. Chodzi o gostycyńską aleję zaewidencjonowaną jako POMNIK PRZYRODY. Samorząd stara się w miarę możliwości utrzymać w możliwie jak najlepszej kondycji fitosanitarnej aleje, jednak walka jest bardzo nierówna.

Drzewa co roku walczą z inwazyjnym szkodnikiem drzew. Niestety obecnie jeszcze nie wymyślono "złotego środeka" aby zwalczyć szkodnika.

W tym celu Gmina poza zaangażowaniem własnych zasobów osobowych pracowników, stara się w pierwszej kolejności inicjować i zachęcać dzieci i młodzież szkolną do włączenia się chyba w najbardziej zasadną i efektywną walkę ze szkodnikiem w formie akcji grabienia liści.

Dodatkowo, co roku instalowane są specjalne pułapki lepowe z feromonem. Instalowane są również specjalne budki z wkładem feromonowym, pozwalające monitorować gradacje szkodnika.

Innowacyjnym i zarazem naturalnym sposobem ochrony drzew jest zainstalowanie w bezpośredniej okolicy drzew kilkanaście budek lęgowy ptaków.

  Miejmy nadzieje, że wszystkie te działania chociaż po części ograniczą szkodliwy wpływ szrotówka kasztanowcowiaczka  na przedmiotowe drzewa.

Zadania określone powyżej możliwe były dzieki pozyskaniu środków zewnętrznych.

 

Szczegółowa karta aleji dostepna jest poniżej.

 polmnik.jpgk.jpg

k2.jpgk3.jpg

 Zobacz również podobne informacje dotyczące zabiegów na pomnikowych tworach przyrody, kliknij na poniższe linki.

TUTAJ

TUTAJ

Przeczytano: 693 razy. Wydrukuj|Do góry

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl