Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501

Aktualności

19 czerwca 2019 10:26 | Aktualności

Był już rajd rowerowy, spacery nordic walking ale takiego wydarzenia jeszcze nie było.

W dniu 15.06.2018r. w historii wydarzeń i organizacji  imprez, których inicjatorem była Gmina Gostycyn miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Spływ kajakowy, bo o nim mowa można śmiało potraktować jako  innowacyjny w skali powiatu sposób integracji mieszkańców gminy, w którym sport, rekreacja, przyroda i dobry humor odgrywały pierwszą rolę.

Zbiórka  uczestników spływu odbyła się  na terenie ośrodka Malmi w Pile o godzinie 10.00, skąd za pośrednictwem podstawionego przez Gminę autobusu, przetransportowano uczestników na miejsce początkowe spływu do Gołąbka.

Na placu stanicy kajakowej w Gołąbku,  odbyła się odprawa i krótkie szkolenie określające zasady, jakimi należy się kierować podczas spływu, ze szczególnym naciskiem na sprawy bezpieczeństwa. Odprawę przeprowadziło dwóch instruktorów kajakarstwa i zarazem komandorów spływu p. Dariusz Kotlenga i Paweł Patoleta.

Oprócz wymienionych osób nad bezpieczeństwem spływu czuwali również doświadczeni ratownicy WOPR p. Marek Szweda i Józef Kloska.

Od tej chwili już tylko dopasowanie kamizelek asekuracyjnych, dobór kajaków , pobranie wioseł i zabezpieczenie zasobów własnych, dzieliło grupa 26 uczestników spływu od wyjścia w meandry rzeki Brdy. Można przyjąć, że od ok. godziny 11.00 18 kajaków wyruszyło w ok. 20 km. wyprawę do miejsca docelowego, którym była przystań kajakowa w Pile.

A jak było na wodzie? Powiedzmy, że jak podczas dobrego filmu akcji. Z początku spokojnie, zapoznawczo, aż w końcu coraz bardziej ciekawie, ekscytująco, śmiesznie, słowem: ‘’FAJNIE”.

Po trasie spływu zaplanowano ok. 20 min. postój na uzupełnienie sił w miejscowości Rudzki Most, gdzie można było coś zjeść i wypić kawę. Postój ten był celowo zaplanowany gdyż stanowił ok. 0,5 dystansu całej trasy.  

Kolejny odcinek dzięki specyfice przyspieszającego nurtu rzeki oraz licznym drzewnym przeszkodom, okazał się znacznie bardziej wymagający  gdyż po drodze (m.in. zaraz przed m.Świt) miały miejsce pierwsze wywrotki.

Należy przy tym podkreślić, iż w trakcie spływu w żadnym przypadku nie miało miejsce zagrożenie życia, a dzięki staraniom kadry obstawiającej spływ, uczestnicy niemal natychmiast mogli go kontynuować.

Po około 6h grupa uczestników w doskonałych humorach związanych z omawianiem wydarzeń na trasie zakończyła wyprawę na stanicy kajakowej w Pile.

Stamtąd, organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na wspólne ognisko, gdzie długo wspominano wydarzenia, które towarzyszyły nam na wodzie.

Uczestnicy spływu złożyli również na ręce organizatora prośbę, aby zapoczątkowany spływ nie był tylko jednorazowym wydarzeniem w kalendarzu imprez Gminy, a cyklicznym elementem wpisanym na stałe w kalendarz imprez Gminy Gostycyn.

 splyw1.jpg

Foto nr 1. Zdjęcie zbiorowe uczestników z odprawy w Gołąbku (FOTO: Tygodnik Tucholski).

 


Przeczytano: 1132 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl