Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|Wójt Gminy Gostycyn zaprasza mieszkańców Sołectwa Piła na zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 27 lutego 2020 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Wiosce Górniczej.

Aktualności

03 września 2019 12:03 | Aktualności

80 lat temu II WOJNA ŚWIATOWA stała się faktem…

19 Korpus Pancerny uderzył 1 września w kierunku Sępólno i Pruszcz na ugrupowaną na szerokim froncie od Chojnic po Noteć (ok. 40 km) 9 dywizję piechoty. Dowodził nim Heinz Guderian, który pochodził z Chełmna.

Pierwsze walki wywiązały się w okolicach Sępólna, m.in. w Wielkiej Klonii, z której pochodzi rodzina Guderiana. Wielka Klonia należała do barona Hillera von Gaertringen. On, jak również dziadek Guderiana, są tam pochowani. 19. KPanc. nacierał w kierunku na Świecie i Grudziądz, natomiast 2. KA na południe od niego w kierunku na Chełmno. Osłaniał go 3. korpus „Netze”. Na północy w kierunku na Gdańsk uderzyło ugrupowanie wojsk Kaupischa, w samym Gdańsku działały oddziały Eberhardta oraz SS. Z Prus Wschodnich na Grudziądz uderzył 21. korpus…

Wczoraj w Gostycynie odbyła się uroczystość upamiętniająca 80-tą rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Jej pierwsza część odbyła się pod pomnikiem umiejscowionym na pobliskim skwerze, druga część odbyła się w Gostycyńskim Ośrodku Kultury, gdzie odbył się znakomity wykład prowadzony przez historyka i znawcę tematu, Pana Marka Sassa. W poruszający sposób poruszył on znane i nieznane fakty, z naszej tragicznej przeszłości.

 

https://drive.google.com/file/d/1zaNxC7Z0fpXO68FwdrgatYqDQrGzveHb/view

red. TOKIS-PRESS

 


Przeczytano: 526 razy. Wydrukuj|Do góry

Filmy:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl