Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501

Aktualności

09 lutego 2020 15:03 | Aktualności

Wypracuj w sobie dobry nawyk. Bądź EKO zgniataj butelki - materiał edukacyjny

Przenieśmy się myślami do dnia, w którym firma „śmieciowa” wywozi odpady segregowane. W tym dniu z pewnością zwracamy uwagę na licznie wystawiane przed każdą nieruchomością, wypełnione po brzegi, worki do segregacji odpadów. Duma z pewnością rozpiera  mieszkańców, którym dobro naszego środowiska jest szczególnie bliskie. Jest dobrze, bo ekologię, współodpowiedzialność za środowisko widać gołym okiem. Sukces tym większy im dalej sięgamy pamięcią. Kto jeszcze 7 lat temu przed wprowadzeniem zmian w systemie gospodarki odpadami nie wierzył w sukces wypracowania przez mieszkańców nawyku segregacji odpadami, teraz przeciera oczy.  Jednak jest w tym widoku jedna, szczególna rzecz, która przykuwa uwagę. Skala wystawionych worków koloru żółtego. 3:1,5:0,12:3, to nie wynik meczu, a stosunek wystawionych worków, z których pierwsza liczba oznacza ilość worków koloru żółtego, a reszta, to pozostałe kolory.

W tym momencie należy przytoczyć słowa naszego tytułu ”Bądź EKO”. Oznacza to nie tylko aspekt ekologiczny ale i ekonomiczny.

Mało kto wie, że przekazywany przez firmę wywozową worek mieści w sobie średnio 30 szt. butelek z powietrzem. Prawie drugie tyle przyjmie ten sam worek jeżeli postaramy się o ich dobre zgniecenie. Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce we workach i pojemnikach do segregacji, a co za tym idzie, muszą być częściej wywożone. Jest to jeden z głównych czynników, który ma wpływ na kształtowanie opłaty za odpady.

Bądźmy zatem nie tylko ekologiczni ale i ekonomiczni.

DLACZEGO WARTO JESZCZE ZGNIATAĆ BUTELKI? 

JAKIE JESZCZE KORZYSCI PRZEMAWIAJĄ ZA TYM ?

  • EKONOMICZNE– rzadszy transport firm wywożących odpady, a przez to mniejsze koszty opłaty śmieciowej.
  • OSOBISTE – wystawiasz worek do odbioru z plastikiem zdecydowanie rzadziej, nie marnując czasu na ich przeniesienie w dzień wywozu  oraz organizację tymczasowego miejsca na ich składowanie.
  • EDUKACYJNE – zmniejszasz objętość zgniecionych butelek w worku o szacunkowo 80% chronisz środowisko ale przekazujesz również dobre nawyki młodszemu pokoleniu.
  • ŚRODOWISKOWE – transport odpadów, a nie powietrza, to mniejsza częstotliwość odbioru tych odpadów, co przekłada się na mniejszą emisję szkodliwych substancji emitujących przez śmieciarki.

Na zakończenie pamiętajmy. Mamy wpływ na nasze otoczenie!

DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO I FINANSE!

Czy wiesz, że …

 120 litrowy worek, taki jaki jest przekazywany mieszkańcom do segregacji odpadów, mieści około 30  butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka do 60 sztuk. 

butelki_2ab.jpgbutelka_zgnieciona_21ab.png

Przeczytano: 334 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl