Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501

Aktualności

15 maja 2020 10:35 | Aktualności

Zrób niespodziankę pszczołom !

W maju powód do świętowania mają również miłośnicy przyrody. W zeszłym tygodniu - 9 maja - obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, a tu już szykuje się nam kolejne święto.  W dniu 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Tego dnia swoje święto obchodzi – co warto podkreślić – nie tylko współpracująca z człowiekiem pszczoła miodna. Na świecie żyje 16 tys. gatunków tego owada, spośród których ok. 470 zamieszkuje Polskę. Wśród nich m.in. zadrzechnia fioletowa (zwana "czarną pszczołą“) – największy żyjący w Polsce gatunek pszczoły, który – wcześniej uznany za wymarły – powrócił do kraju i w ostatnich latach jest coraz częściej spotykany.

Obecnie coraz więcej organizacji ekologicznych zwraca uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. Według nich, głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom.

Ludzie powinni zacząć reagować, gdyż z szacunków wynika, że ponad 300.000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. czyniąc tym samym nasze życie niezwykle zależnym przede wszystkim od pszczół.

Pszczoły to wyjątkowe zwierzęta, które wykonują tyle pożytecznej pracy dla człowieka, że zasługują na dobre przez niego traktowanie.

 

Chcesz zrobić prezent pszczołom z okazji ich święta ?

pszczolka_bez_logo_2.jpg

Wystarczy, że zrobisz jedną z poniższych czynności:

- załóż łąkę kwietną

laki_kwietne.jpg

laki_kwietne_2.jpg


- posadź rośliny miododajne

ogrod_miododajny.jpg


- załóż ogród z kwiatami na balkonie  kwiaty_na_balkonie.jpg


- zbuduj domek dla owadów/pszczoły murarki

hotel_dla_pszczol_i_owadow.jpg


- wystaw poidełko z wodą dla pszczół

poidelko_dla_pszczol_2.jpgpoidelko_dla_pszczol.jpg


- nie używaj środków chemicznych szkodliwych dla pszczół

srodki_chemiczne_dla_pszczol.pngTo tak niewiele dla Ciebie, a tak dużo dla pszczół.

Szczególnie apelujemy do mieszkańców gminy Gostycyn, która nosi dumny tytuł

„Gminy Przyjaznej Pszczołom”.


Pszczoły to owady. Oprócz nich na Ziemi żyje od 1 do 10 trylionów innych różnych insektów. Czy nam się to podoba, czy nie, ze wszystkich stron jesteśmy otoczeni owadami. Bo nasza Ziemia to tak naprawdę planeta owadów.


Przeczytano: 152 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl