Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501|Od 1.09 do 30.11 trwa Powszechny Spis Rolny 2020. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy. Wejdź na spisrolny.gov.pl i spisz się sam lub zadzwoń na infolinię.

Aktualności

16 lipca 2020 10:15 | Aktualności

Komunikat ws. Dożynek Gminnych 2020

 Rolnicy, Mieszkańcy Gminy Gostycyn, odwiedzający naszą gminę  Goście.

    Co roku witałem  wszystkich na Gminnych Dożynkach w naszej  wspólnocie. Odbywały się one w poszczególnych sołectwach. Gmina Gostycyn w swojej długoletniej historii pozostawała i pozostaje obszarem o uwarunkowaniach rolniczych. Tradycja i kulturowy element uroczystości dożynkowych dominował w tym szczególnym dniu.

   Dożynki Gminne rozpoczynaliśmy zawsze Mszą Świętą w Kościele. Święto plonów , to największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone w naszej tradycji po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów - głównie plonu zbóż. Uwity pięknie wieniec -z zebranych z pola zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek, poświęcony w Kościele – był i jest  obrazem trudu , wielkiego wysiłku  i sukcesu  rolników. Chleb - złożony na ołtarzu - był i jest dla mnie jako gospodarza Naszej Pięknej Gminy najważniejszym symbolem  tego wyjątkowego święta. Będę starał się Go kroić nie mało, nie dużo – by dla wszystkich stało. Dożynkom towarzyszyły pieśni, zwyczaje, pokazy, występy mieszkańców i młodzieży  –  to one są prawdziwą, aktualną kroniką tej wsi i gminy Gostycyn.

    Niestety w dobie panującej nadal pandemii, dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo  odwołaliśmy większe wydarzenia organizowane przez samorząd, z udziałem dużej grupy osób, w tym również organizację dożynek w 2020 r. Informację tę podaję do wiadomości publicznej z wielkim smutkiem.

Drodzy Rolnicy, mieszkańcy gminy - przyjmijcie proszę wyrazy mojego uznania i szacunku  za ciężką pracę, poświęcenie i szacunek dla chleba. Niech następny rok będzie dla Was łaskawszy,  a ja ze swojej strony dołożę wszelkich starań, aby służyć Wam pomocą. Rolnikom, Mieszkańcom i Gościom życzę zdrowia- bo ono jest najważniejsze.  Życzę, by Wasza ciężka praca dawała obfite plony, spełnienia marzeń i nadziei na lepszy 2021 rok.

                                                      Wójt Gminy

                                                                    Ireneusz Kucharski


 

 

 

Przeczytano: 358 razy. Wydrukuj|Do góry

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl