Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501|Od 1.09 do 30.11 trwa Powszechny Spis Rolny 2020. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy. Wejdź na spisrolny.gov.pl i spisz się sam lub zadzwoń na infolinię.

Dyskusyjny Klub Książki

29 sierpnia 2015 10:25 | Dyskusyjny Klub Książki

Intrygi i przekupstwa - Spotkanie DKK w Gostycynie

Opływały w luksusy, na zawołanie miały setki dworzan i służących. Oczekiwano od nich, że będą statystkami w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale damy złotego wieku nie pozwoliły uwięzić się w złotych klatkach. Wzięły sprawy w swoje ręce.

            Na tapecie w gostycyńskim DKK „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego. A wśród nich Bona Sforza - żona Augusta Starego i matka Zygmunta Augusta. Anna Jagiellonka, żona Stefana Batorego, Katarzyna Jagiellonka – żona Jana Wazy, królowa Szwecji oraz Zofia Jagiellonka i Jadwiga Jagiellonka – królowa Węgier.

            „Życie na dworze królewskim to jedna wielka intryga i przekupstwo” komentują uczestnicy. Rzeczywiście, na dwór Bony Sforzy ściągali agenci z różnych stron świata. Sama królowa Bona została otruta, a jej prawdziwy testament uległ zniszczeniu.

            W rozmowie o nowej książce Janickiego mogliśmy się także odnieść do serialu „Królowa Bona” z doskonałą kreacją m.in. Anny Dymnej oraz serialu  „Wspaniałe stulecie”, którego akcja rozgrywa się w Imperium Osmańskim, w XVI wieku.

            Książka historyczna a czyta się jak najlepszą powieść.

            Polecamy również „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej” oraz „Upadłe damy II Rzeczpospolitej”.

           

 

 

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

www.gbpgostycyn.las.pl

Przeczytano: 1673 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl