Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501|Od 1.09 do 30.11 trwa Powszechny Spis Rolny 2020. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy. Wejdź na spisrolny.gov.pl i spisz się sam lub zadzwoń na infolinię.

Dyskusyjny Klub Książki

15 kwietnia 2016 09:15 | Dyskusyjny Klub Książki

„Zdarzyło się pierwszego września” w kwietniu - Spotkanie klubu książki w Gostycynie

            Pierwszy września 1938 roku. Basen w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków – Węgier, Czech i Żyd – organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Marii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat… Jak się zakończy?

            Jak się zakończy dokładnie nie powiemy, by nie psuć przyjemności czytania. Jednak klubowicze z Gostycyna zachwyceni pomysłem autora nie byli.

            Początek książki wydał się nam trudny. Za dużo tutaj obcojęzycznych wtrąceń, zarówno z czeskiego, słowackiego jak i węgierskiego. Poza tym pierwsze kilkadziesiąt stron książki nasączone są imionami i nazwiskami bohaterów, różnego pochodzenia oraz wiary.

            Jeżeli ktoś lubi książki z historycznym tłem, a szczególnie lata II wojny światowej oraz komunistyczne, to jest to książka dla niego. Akcja rozpoczyna się w roku 1938 a kończy w 1968. Zaś Levice, główne miejsce wydarzeń, leży na pograniczu czesko-słowacko-węgierskim. Te dwie ważne dla naszej części Europy, ale i całego świata, daty stanowią klamrę dla opowieści o miłości, polityce, ale także o bezwzględnych trybach historii, które wciągają ludzi, pragnących jedynie normalnie żyć.

            Na kwietniowym spotkaniu obchodziliśmy 9. urodziny klubu. Z tej okazji pokusiliśmy się o wytypowanie najlepszych książek przeczytanych w ostatnim roku działalności:

  1. „Garść pierników, szczypta miłości” – Natalia Sońska
  2. „Szczęście pachnące wanilią” Magdalena Witkiewicz oraz „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrik Backman
  3. „Niezłomna. Zachowała godność w łagrach”. Agnieszka Lewandowska – Kąkol.

 

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.          

 

Klaudia Kwasigroch

Moderator DKK

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

Tel.: 523346251

www.gbpgostycyn.las.pl

 

Przeczytano: 1552 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl