Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501|Od 1.09 do 30.11 trwa Powszechny Spis Rolny 2020. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy. Wejdź na spisrolny.gov.pl i spisz się sam lub zadzwoń na infolinię.

PROJEKT 60+ AKTYWNY SENIOR w Gminie Gostycyn

16 grudnia 2017 22:02 | PROJEKT 60+ AKTYWNY SENIOR w Gminie Gostycyn

Dom Dziennego Pobytu - podsumowanie 2017 roku

Dla seniorów Domu Dziennego Pobytu „Senior Wigor” rok 2017 był pełen atrakcji. W Domu prowadzone były różne formy zajęć terapeutycznych, dostosowanych do możliwości, predyspozycji i zainteresowań mieszkańców. Udział w terapii jest dobrowolny, organizujemy mieszkańcom czas wolny proponując różnorodne formy zajęć, aby każdy znalazł coś dla siebie. Oprócz stałych grup terapeutycznych takich jak: zajęcia rękodzielnicze, plastyczne, kulinarne, muzyczno-teatralne, komputerowe, językowe i biblioterapii - wprowadzane są nowe formy zajęć. Innowacje i urozmaicenia w tym zakresie mają na celu zachęcanie mieszkańców do udziału w zajęciach i rozwijanie indywidualnych zainteresowań.

      Oprócz zajęć terapeutycznych seniorzy uczestniczą w życiu kulturalno-oświatowym: poprzez wyjazdy do opery, teatru muzycznego, kina.  Organizowane są święta i inne uroczystości: urodziny lub imieniny mieszkańców oraz wycieczki i wyjazdy na imprezy kulturalne. W bieżącym roku zorganizowaliśmy wyjazdy do: Teatru Muzycznego do Gdyni, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Opery Nova w Bydgoszczy, Frank Raju, Ciechocinka, Trójmiasta, czy Lichenia. Mieszkańcy uczestniczą w różnych festynach, imprezach i targach organizowanych na terenie gminy i powiatu, a także w wielu imprezach organizowanych przez inne domy dziennego pobytu z naszego regionu. W tym roku mieszkańcy ośrodka uczestniczyli m.in. w: balu seniora w Czersku, majówce w Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej, czy Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Humoriada” w Tucholi. Podopieczni chętnie korzystają z  organizowanych wycieczek przyrodniczych, spacerów nordic walking, czy spotkań przy grillu.  

Ośrodek zapewnia również rehabilitację: indywidualną i grupową. Dzięki regularnym ćwiczeniom, seniorzy mogą odczuć radość życia i wyraźnie poprawić swoje samopoczucie. Ruch pozwala długo zachować młodość i opóźnić procesy starzenia, zmniejsza ryzyko wystąpienie osteoporozy, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoidalnych.

            Dom organizuje również otwarte spotkania, pogawędki, wykłady ze specjalistami  m.in. „Oczko na zdrowie” – z udziałem dietetyka, ortopedy, kardiologa, czy też  spotkania z Rzecznikiem Praw Konsumenta, strażakiem czy policjantami. Już od początku funkcjonowania Domu Dziennego Pobytu organizowana jest Zabawa Karnawałowa, Andrzejki i Dzień Seniora. W ramach integracji międzypokoleniowej współpracujemy z Klubem Dziecięcym „Bajkowa Przystań” w Gostycynie oraz Publicznym Przedszkolem w Gostycynie – w takich imprezach jak „Dzień Dziecka”, „Dary jesieni” czy „Mikołajki”.

Wszystkie zajęcia w ośrodku dofinansowane są z budżetu gminy Gostycyn oraz Programu Wieloletniego Senior + na lata 2015-2020, z którego gmina zakupiła niezbędne sprzęty do prowadzenia zajęć takie jak: telewizor, projektor z ekranem, nagłośnienie, oraz tablety, a także wyposażenie sali rehabilitacji: wioślarz magnetyczny, bieżnia elektryczna, aparat do terapii ultradźwiękowej i lustro korekcyjne.

Angelika Jagła

opiekun DDP w Gostycynie

Przeczytano: 1991 razy. Wydrukuj|Do góry

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl