Kontakt: tel. 52 3367310 fax 52 3367311 e-mail: gostycyn@las.pl|U W A G A ! Podajemy całodobowy nr telefonu do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tucholi, pod którym można dowiedzieć się o działaniach, które trzeba podjąć w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa. Całodobowy nr tel. 601 062 501

PROJEKT 60+ AKTYWNY SENIOR w Gminie Gostycyn

15 marca 2019 09:22 | PROJEKT 60+ AKTYWNY SENIOR w Gminie Gostycyn

FUNKCJONOWANIE DOMU DZIENNEGO POBYTU

Dom Dziennego Pobytu „Senior Wigor” działa już na terenie Gminy Gostycyn od 2015 roku. To już ponad trzy lata jak tworzymy rodzinę, w której bywały różne chwile: radości, śmiechu, ale czasem też melancholii i smutku. Przez czas staliśmy się sobie bardzo bliscy, a czas który upływa tylko umacnia nasze więzi. Dbamy o siebie na wzajem, pomagając w czynnościach dnia codziennego.
Różnorodność zajęć oraz wyjazdy możliwe są głównie dzięki wsparciu z Programu Wieloletniego Senior+ dofinansowanego z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie w wysokości 72 000 zł. Z dotacji zakupiliśmy także wyposażenie sali rehabilitacji o kolejne urządzenia do fizykoterapii. W ostatnim roku korzystaliśmy także również z ministerialnego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). Dzięki niemu mogliśmy rozszerzyć ofertę wsparcia i opieki seniorów w naszej placówce. Projekt pozwolił nam rozwinąć zainteresowania (warsztaty teatralne, muzyczno-wokalne, rękodzielnicze itp.), a także zadbać o zdrowie i kondycje fizyczną (aqua aerobik, aerobik). Odbyliśmy także wycieczkę do Apiterapii w Łyskowie, gdzie poznaliśmy właściwości leczenia powietrzem ulowym oraz produktów pochodzenia pszczelego takie jak: wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, czy propolis. Uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach z savoir-vivre, dzięki którym wiemy jakie zasady obowiązują w restauracji np. jak powinno składać się zamówienia.
Poprzez różnorodne formy zajęć terapeutycznych rozwijamy nasze zainteresowania i pasje o których często już nie pamiętamy (robienie na drutach, szydełku, szycie na maszynie, śpiew, teatr, pisanie wierszy itp.), każdy znajdzie coś dla siebie. Dumni jesteśmy z naszej grupy kabaretowo – teatralnej „Młodzi duchem”, która zapisała się już na stałe w gminnym kalendarzu imprez.. Znani jesteśmy nie tylko naszej lokalnej społeczności, ale także zapraszani przez organizacje działające na terenie całego powiatu.
Nie można pominąć tak ważnej w wieku seniora aktywności fizycznej, dzięki zajęciom indywidualnym i grupowym (w zależności od potrzeb), a także zabiegów rehabilitacyjnych pod czujnym okiem fizjoterapeuty, seniorzy wyraźnie poprawiają swoje samopoczucie, a co najważniejsze zachowują młodość i opóźniają procesy starzenia, które zmniejszają ryzyko wystąpienie osteoporozy, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoidalnych.
Dbamy również o naszą sferę duchową, uczestniczymy w życiu kulturalnym wyjeżdżając do Teatru Muzycznego do Gdyni, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Opery Nova w Bydgoszczy czy kina. Lubimy również wycieczki rekreacyjno – turystyczne: wyjazdy nad morze. Bardzo mile wspominamy wycieczkę z ks. Wojciechem Trapkowskim do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie” zakończoną wypoczynkiem w Kołobrzegu.
Podtrzymujemy zawiązane już wcześniej przyjaźnie: majówka w Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej, III Czerskie Spotkanie Seniorów na PLUS, ale także poznaliśmy nowych seniorów z Klubu Seniora w Jeżewie, gdzie byliśmy zaproszeni na zabawę andrzejkową.
Lubimy integrację międzypokoleniową dlatego bardzo chętnie współpracujemy z Klubem Dziecięcym „Bajkowa Przystań” w Gostycynie, Publicznym Przedszkolem w Gostycynie, Szkołą Podstawową w Gostycynie – w takich imprezach jak „Dzień Dziecka”, „Dary jesieni” czy „Mikołajki”.
Zajęcia w Domu Dziennego Pobytu „Senior Wigor” dofinansowane są także z budżetu gminy Gostycyn w wysokości 30 000 zł.

Justyna Kożuch
kierownik DDP

Przeczytano: 1179 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Gmina Gostycyn
Realizacja: IDcom.pl